The relationship between vulnerable narcissism and satisfaction in romantic relationships: The mediating role of perceived responses to capitalization attempts
Kırılgan narsisizm ile romantik ilişkilerdeki doyum arasındaki ilişki: Mutluluk paylaşımı algısının aracı rolü
- Tez No: 1005346
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE CANAN TAŞLIOĞLU SAYINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Narsisizmin ilişkiler üzerindeki rolünü farklı ilişkisel boyutlar aracılığıyla ele alan birçok teori ve klinik gözlem bulunmaktadır, ancak mutluluk paylaşımı algısı ile ilişkisini inceleyen bir çalışma literatürde yer almamaktadır. Kırılgan narsisizmin kırılgan benlik saygısı ve yüksek kişilerarası duyarlılık dahil olmak üzere çeşitli özelliklerle karakterize edilmesi göz önüne alındığında, bu özelliklere sahip bireyler olumlu olayların paylaşılması sürecinde partnerlerinin tepkilerini olumsuz yorumlama eğiliminde olabilirler ve bu da ilişki doyumlarını zedeleyebilir. Literatürdeki bu boşluktan yola çıkarak gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı, kırılgan narsisizm ile yakın ilişki deneyimleri arasındaki ilişkiyi, özellikle mutluluk paylaşımı algısının ilişki doyumu üzerindeki aracılık rolünü incelemektir. Verileri toplamak için çevrimiçi anket kullanılmış ve çalışmaya toplam 338 katılımcı dahil olmuştur. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Beş Faktör Narsisizm Ölçeği-Kısa Form, Mutluluk Paylaşımı Algısı Ölçeği ve Çokboyutlu İlişki Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlar, kırılgan narsisizm ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide mutluluk paylaşımı algısının dört boyutu için de (aktif-yapıcı, aktif-yıkıcı, pasif-yapıcı, pasif-yıkıcı) aracılık rolünü desteklemiştir. Korelasyon analizleri, kırılgan narsisizmin ilişki korkusu/kaygısı, ilişki izlenimi ayarlama, dışsal ilişki kontrolü ve ilişkiye yüksek düzeyde odaklanma ile pozitif ilişkiler gösterirken, ilişki doyumu, ilişki girişkenliği ve ilişkide kendine güven ile negatif bir ilişki gösterdiğini ortaya koymuştur. Kırılgan narsisizm ile içsel ilişki kontrolü arasında beklenen istatistiksel olarak anlamlı negatif ilişki ise desteklenmemiştir. Klinik olarak, bu bulgular kırılgan narsisizme sahip bireylerle çalışırken olumlu kişilerarası etkileşimlerdeki algısal kalıplarının ele alınmasının, ilişki doyumlarını geliştirmedeki önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Many theories and clinical observations address the role of narcissism in relationships through different relational dimensions; however, no study in the literature has examined its relationship with perceived responses to capitalization attempts. Given that vulnerable narcissism is characterized by several features including fragile self-esteem and heightened interpersonal sensitivity, individuals with these traits may negatively interpret their partners' responses during positive event sharing, which can undermine their relationship satisfaction. Building on this gap, the aim of this study is to investigate the relationship between vulnerable narcissism and romantic relationship experiences, specifically the mediating role of perceived responses to capitalization attempts on relationship satisfaction. An online survey was used to collect data from 338 participants. The study employed the Demographic Information Form, the Five-Factor Narcissism Inventory-Short Form, the Perceived Responses to Capitalization Attempts Scale, and the Multidimensional Relationship Questionnaire. Results supported the mediating role of all four dimensions of perceived responses to capitalization attempts (active-constructive, active-destructive, passive-constructive, passive-destructive) in the relationship between vulnerable narcissism and relationship satisfaction. Correlation analyses revealed that vulnerable narcissism showed positive associations with relational fear/anxiety, relational monitoring, external control over the relationship, and excessive focus on the relationship, while showing negative associations with relationship satisfaction, relational assertiveness, and relational esteem. The expected statistically significant negative relationship between vulnerable narcissism and internal control over the relationship was not supported. Clinically, these findings emphasized the importance of addressing perceptual patterns in positive interpersonal interactions when working with individuals with vulnerable narcissism to improve their relationship satisfaction.