Fetâvâ Kâdîhân isimli eserdeki hadislerin tahrîc ve değerlendirilmesi
A critical analysis and takhrīj of the hadiths in Fatāwā Qādīkhān
- Tez No: 955447
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Kâdîhân, yaşadığı dönemde ilmî çalışmalarıyla adından söz ettiren ve fetvaları ile devrine damga vuran büyük bir şahsiyettir. Başta Fetâvâ Kâdîhân olmak üzere bütün eserleri ilim ehlinin hep gündeminde olmuştur. Hanefî Mezhebinin önemli âlimlerinden olması ve Fetâvâ Kâdîhân üzerine herhangi bir tahric çalışması yapılmamış olması dikkatimizi çekmiştir. Bundan dolayı eserde yer alan rivayetlerin tamamı değerlendirilmiştir. Giriş bölümünde, konunun önemi, amacı, yöntemi ve kaynakları ele alınmıştır. Daha sonraki bölümlerde, müellif ve eserleri ile ilgili bilgiler verildikten sonra Fetâvâ Kâdîhân'da bulunan hadislerin tahrîci yapılarak hadis usulü ve cerh ta'dîl kaideleri açısından sahihlik-zayıflık yönleri incelenmiştir. Sonuç kısmında ise, araştırmada varılan sonuçlar ortaya konarak bir tablo ile Fetâvâ Kâdîhân'daki hadislerin genel değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Qādīkhān was a prominent Hanafī scholar whose legal opinions, particularly compiled in Fatāwā Qādīkhān, have held enduring significance in Islamic jurisprudence. Despite the work's scholarly value, a comprehensive takhrīj (hadith verification) of its narrations had not been undertaken. This study addresses that gap by examining all the hadiths cited in the work. The introduction outlines the study's purpose, significance, methodology, and primary sources. Subsequent chapters present the biography of Qādīkhān and an overview of his works. The main body of the thesis is devoted to the takhrīj of the hadiths in Fatāwā Qādīkhān, evaluating their authenticity according to the principles of hadith methodology and the sciences of jarh and taʿdīl. The conclusion summarizes the key findings and presents a general evaluation of the narrations in tabular form.