Sokak röportajları seçim anketlerinin genç seçmenler açısından güvenilirliği ve oy verme davranışıyla ilişkisi
Street interviews reliability of election surveys for young voters and their relationship with voting behavior
  1. Tez No: 955448
  2. Yazar: BURAK NASIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DANACI YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma, 14 Mayıs 2023 genel seçimleri öncesinde YouTube'da yayımlanan sokak röportajlarının, genç seçmenler açısından bir yurttaş gazeteciliği pratiği olarak işlevini ve güvenilirliğini incelemektedir. Araştırma, bu röportajların demokratik kamusal alan oluşturma potansiyelini, izleyicilerin güven algısını ve bu içeriklerin gençlerin siyasal tutumları ile oy verme davranışları üzerindeki olası etkilerini analiz etmektedir. Ayrıca, sokak röportajları ile geleneksel kamuoyu araştırmalarının güvenilirlik düzeyleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışma, 18-24 yaş aralığında 20 üniversite öğrencisiyle yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yoluyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular, genç seçmenlerin sokak röportajlarını çoğunlukla samimi, erişilebilir ve çoğulcu bir bilgi kaynağı olarak gördüğünü; ancak tarafsızlık, kurgu olasılığı, temsiliyet sınırlılıkları ve popülerlik kaygısının güven algısını etkileyen unsurlar arasında yer aldığını ortaya koymuştur. Ayrıca, sokak röportajlarının, gençlerin politik farkındalıklarını artırma, farklı görüşlerle temas etme ve kendileri gibi düşünenlerle bağ kurma süreçlerine katkı sunduğu gözlenmiştir. Bu bağlamda çalışma, dijital yurttaş gazeteciliğinin genç seçmenler üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, güncel siyasal iletişim ortamındaki rolüne ilişkin literatüre özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the function and credibility of street interviews published on YouTube ahead of the May 14, 2023, general elections as a citizen journalism practice for young voters. The research analyzes the potential of these interviews to create a democratic public sphere, viewers' perception of trust, and the potential impact of these content on young people's political attitudes and voting behavior. Furthermore, the reliability levels of street interviews and traditional public opinion polls were comparatively assessed. The study was conducted through semi-structured, in-depth interviews with 20 university students aged 18-24. The findings revealed that young voters generally viewed street interviews as a friendly, accessible, and pluralistic source of information, but that neutrality, the possibility of fabrication, limitations of representation, and popularity concerns were among the factors affecting their perception of trust. Furthermore, street interviews were observed to contribute to young people's processes of increasing political awareness, engaging with diverse viewpoints, and connecting with like-minded individuals. In this context, the study demonstrates the impact of digital citizen journalism on young voters and makes an original contribution to the literature on its role in the current political communication environment.