Benlik sürekliliğinin otobiyografik bellek ve aile ritüelleri açısından incelenmesi
Examining self-continuity through autobiographical memory and family rituals
- Tez No: 955449
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ARAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın temel amacı aile ritüelleri ve geçmiş zaman yöneliminin benlik sürekliliği ile ilişkisini incelemektir. Çalışmaya yaş ortalaması 35.52 olan 18 ila 66 yaş aralığında 483 katılımcı dahil olmuştur. Çalışmanın verileri“ Aile Ritüelleri Anketi”,“Pozitif ve Negatif Duygulanım Ölçeği”,“Benlik Sürekliliği İndeksi”,“Zimbardo Zaman Yönelimi Envanteri”ve“Demografik Bilgi Formu”aracılığıyla toplanmıştır. İlgili değişkenler arasındaki ilişkiler SPSS ve PROCESS makrosu kullanılarak hiyerarşik regresyon ve düzenleyici regresyon analizi yapılarak bootstrap yöntemi ile analiz edilmiştir (n= 5000 bootstrap örneklemi). Yapılan hiyerarşik regresyon analizi sonucunda olumlu geçmiş zaman yöneliminin benlik sürekliliğini anlamlı ve pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Düzenleyici regresyon analizleri sonucunda ise olumlu geçmiş zaman yönelimi ile benlik sürekliliği arasındaki ilişkide aile ritüellerine dair ritüeli yaşarken ve hatırlarken hissedilen olumlu duygulanımın ve ritüeli hatırlarken hissedilen olumsuz duygulanımın düzenleyici rolü olduğu görülmüştür. Araştırmaya ilişkin bulgular alanyazın bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to assess the relationships between family rituals, time perspective, and self-continuity. 483 participants aged between 18 to 66 (M= 35.52) were involved in the study. Data was collected via“Family Rituals Survey”,“Positive and Negative Affect Scale”,“Zimbardo Time Perspective Inventory”, and“Demographic Information Form”. The relationship between the variables was analyzed by conducting hierarchical regression analysis and moderated regression analysis with the bootstrap method (n=5000 bootstrap sample) in SPSS and the PROCESS macro. The hierarchical regression analysis revealed past positive perspective as the predictor of self-continuity. Following this, moderated regression analyses showed that positive affect during and while remembering family rituals, along with negative affect while remembering family rituals, significantly moderated the relationship between past positive time perspective and self-continuity. Findings regarding the study have been discussed in the context of related literature.