Sovyetler Birliği döneminde Azerbaycan sinemasının kendini ortaya koyma biçimleri
Ways of Azerbaijani cinema presenting itself during the Soviet Union era
  1. Tez No: 955450
  2. Yazar: DILBAR SADIKHOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA NACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, Sovyetler Birliği döneminde Azerbaycan Sinemasının kendini ortaya koyma biçimlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada konu dahilinde sansüre rağmen Sovyetler Birliği döneminde Azerbaycan Sinemasının kendini ortaya koyma biçimlerinin nasıl yer aldığına bakılmıştır. Tezde filmler betimleyici içerik analizi ile incelenerek Azerbaycan sinemasında sansüre rağmen kendini ortaya koyma biçimleri bulgularla tanılamaya çalışılmıştır. Sansürün film yapımı, film dağıtımı ve gösterimi üzerindeki etkilerinden söz edilerek sansürün Azerbaycan sinemasında yaratıcılık ve ifade özgürlüğü açısından nasıl sınırlar çizdiği ya da bu yöndeki eğilim incelenmeye çalışılmıştır. Bu inceleme sonucunda Azerbaycan sinemasının sansür koşullarına rağmen kendini ortaya koyma biçimlerine ve bu süreçte nasıl şekillendiği üzerine ulaşılan bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted for the purpose of examining the forms of self-presentation of Azerbaijani cinema during the Soviet Union. Despite the censorship that prevailed during this period, this study explores the various forms of self-assertion exhibited by Azerbaijani cinema. The analysis of the films was conducted through the utilisation of descriptive content analysis, with the objective of identifying the forms of self-assertion in Azerbaijani cinema despite the prevailing censorship. The examination further extends to the impact of censorship on various facets of film production, distribution, and screening, with the overarching aim of analysing how censorship delineates boundaries in terms of creativity and freedom of expression within the Azerbaijani cinematic landscape, or the tendency towards such limitations. The examination yielded findings on the modes of Azerbaijani cinema's manifestation in the face of censorship, and the manner in which it is shaped by these conditions.