Liman ticaretinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Seçilmiş ülkeler örneği
The impact of port trade on economic growth: A case study of selected countries
- Tez No: 955461
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tarih boyunca limanlar; iktisadi, siyasi, teknik ve kültürel etkileşim ve gelişim bakımdan önemli rol oynamışlardır. Küreselleşmenin de etkisiyle hız kazanan uluslararası entegrasyon limanların işlevselliğini daha da geliştirmiştir. Bu çalışmanın amacı ekonomik büyüme ve liman ticareti arasındaki ilişkiyi seçilmiş 11 ülkeye ait 2000-2022 dönemini kapsayan yıllık veriler yardımıyla analiz etmektir. Bu amaçla Westerlund (2007) panel kontegrasyon testi, Genişletilmiş Ortalama Grup (AMG) tahmincisi ve Dumitrescu-Hurlin panel nedensellik testi kullanılmıştır. Koentegrasyon testi bulguları değişkenlerin uzun dönemde birlikte hareket ettiğini doğruladıktan sonra uzun dönem katsayıları AMG tahmincisi yardımıyla hesaplanmıştır. AMG tahminlerine göre panelin geneli için liman taşımacılığının, hava yolu taşımacılığının ve demiryolu taşımacılığının ekonomik büyüme üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak bu sonuç ülkelere göre değişmektedir. Nitekim liman taşımacılığı Güney Kore, Malezya, Vietnam, Hindistan ve Türkiye'de ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkilerken; Hollanda, ABD, Japonya, Yunanistan ve İspanya'da negatif yönde etkilemektedir. Diğer taraftan Almanya'da ise liman taşımacılığının ekonomik büyüme üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Nedensellik bulguları ise hava yolu taşımacılığı ve demiryolu taşımacılığı ile ekonomik büyüme arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisinin olduğunu göstermiştir. Ayrıca ekonomik büyümeden liman taşımacılığına doğru tek yönlü bir nedensel bağıntı vardır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, ports have played an important role in economic, political, technical and cultural interaction and development. International integration, which has accelerated with the impact of globalization, has further improved the functionality of ports. The aim of this study is to analyze the relationship between economic growth and port trade with the annual data covering the period 2000-2022 for 11 selected countries. For this purpose, Westerlund (2007) panel cointegration test, Augmented Mean Group (AMG) estimator and Dumitrescu-Hurlin panel causality test are used. After the cointegration test findings confirm that the variables move together in the long run, the long-run coefficients are calculated using the AMG estimator. According to the AMG estimates, port transportation, air transportation and railway transportation do not have a significant effect on economic growth for the whole panel. However, this result varies across countries. Indeed, while port transportation has a positive effect on economic growth in South Korea, Malaysia, Vietnam, India and Turkey, it has a negative effect in the Netherlands, the USA, Japan, Greece and Spain. On the other hand, port transportation has no statistically significant effect on economic growth in Germany. Causality findings show that there is a bidirectional causality relationship between air and railway transportation with economic growth. There is also a unidirectional causal relationship from economic growth to port transportation.