Çanta üretiminde kullanılan tasarım programları
Design programs used in bag production
- Tez No: 955462
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, çanta tasarımında kullanılan üç boyutlu (3D) tasarım programlarının işlevlerini, tasarıma katkılarını ve eğitim ortamlarına entegrasyon potansiyelini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın temel amacı, bu programların tanıtılması ve üniversitelerin el sanatları, moda tasarımı gibi ilgili bölümlerinde ders olarak okutulmasına yönelik akademik bir altyapı oluşturmaktır. Çalışmada tarama modeli kullanılmış; CLO 3D başta olmak üzere çeşitli 3D tasarım programları incelenmiş, çanta tasarım süreci dijital ortamda uygulamalı olarak analiz edilmiştir. Tasarım aşamaları; kalıp oluşturma, kumaş ve aksesuar seçimi gibi teknik işlemlerle birlikte dijital ortamda gerçekleştirilmiş ve sürece ait görsel çıktılarla desteklenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, bu programların çanta tasarım sürecine zaman kazandırdığı, görsel gerçeklik sağladığı, teknik doğruluk sunduğu ve sürdürülebilirlik açısından avantaj sağladığı belirlenmiştir. Ayrıca, geleneksel el sanatlarının dijital platforma aktarılabileceği ve bu birleşimin özgün tasarımlar ortaya koymada etkili olduğu görülmüştür. Araştırmanın önemi, çağdaş tasarım yaklaşımlarıyla geleneksel sanatları bir araya getirerek, dijitalleşen tasarım eğitimine katkı sağlamasında yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the functions, contributions, and educational integration potential of three-dimensional (3D) design programs used in bag design. The main goal of the research is to promote these programs and provide an academic foundation for their inclusion in university departments such as handicrafts and fashion design. A descriptive survey model was adopted in the study. Various 3D design programs, primarily CLO 3D, were analyzed, and the bag design process was digitally demonstrated step by step through practical applications. Key design phases such as pattern creation, fabric and accessory placement were executed digitally and supported with visual outputs. According to the findings, these programs enhance the design process by saving time, providing visual realism, ensuring technical precision, and contributing to sustainability. Furthermore, it was observed that traditional handicraft elements can be adapted to digital platforms, offering new possibilities for original design outcomes. The significance of this research lies in its contribution to modernizing design education by bridging traditional crafts and digital technologies.