Eğitim diplomasisi bağlamında ülke imajının tercih, memnuniyet ve tavsiye etme üzerindeki rolü: Uluslararası öğrenciler üzerine bir araştırma
The role of country image on preference, satisfaction and recommendation in the context of educational diplomacy: A study on international students
  1. Tez No: 955460
  2. Yazar: MUAMMER KALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TARHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Uluslararası öğrencilerin öneminin her geçen gün arttığı dış politikada, Türkiye'nin önemli bir konuma gelmesi ve bunu koruyabilmesi için birtakım çabalar içine girmesi gerekmektedir. Bu noktada da kamu diplomasisi araçlarından biri olan eğitim diplomasisi çabalarına ağırlık verilmelidir. Eğitim diplomasisinin merkezinde ise, uluslararası öğrenciler yer almaktadır. Bu bağlamda uluslararası öğrencilerin; yurt dışı eğitim yeri tercihlerinde hangi faktörlerin etkili olduğu, memnuniyetlerinin oluşması ve ülkelerine döndüklerinde Türkiye'yi tavsiye etmeleri için nelerin yapılması gerektiği belirlenmelidir. Bu problemden hareketle çalışmada, uluslararası öğrencilerin yurt dışı eğitim yeri tercihleri, memnuniyetleri ve tavsiye etme niyetleri üzerinde eğitim diplomasisi bağlamında ülke imajının rolünün ne olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Açıklayıcı araştırma deseninin tercih edildiği bu araştırmada, Konya'daki devlet üniversitelerinde öğrenim gören ve kota örnekleme yöntemiyle belirlenen 408 uluslararası öğrenciden anket tekniğiyle veriler toplanmıştır. Alan yazını taramasında, belirtilen dört değişkenin bir arada ölçüldüğü ve eğitim diplomasisi bağlamında değerlendirildiği herhangi bir araştırmaya rastlanılmadığından, bu boşluğun doldurulması amaçlanmıştır. Bu nedenle alan yazınından derlenen ifadelerden eğitim diplomasisi bağlamında ülke imajı, yurt dışı eğitim yeri tercihi, memnuniyet ve tavsiye etme niyeti ölçekleri geliştirilmiştir. Ölçeklerin güvenirliklerin ve geçerliliklerin sağlanması için yapılan açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, vd. analizler ile ölçeklerin uygunluğu tespit edilmiştir. Araştırmanın beş hipotezi ise Yapısal Eşitlik Modellemesiyle test edilmiş ve ülke imajının; tercih; memnuniyet ve tavsiye etme niyeti üzerinde; memnuniyetin de, tavsiye etme niyeti üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif etkisi bulunmuştur. Bulgular; ülke imajının, tercih ve memnuniyet üzerindeki etkisinin çok güçlü; ancak tavsiye etme niyeti üzerindeki etkisinin ise görece düşük olduğunu göstermektedir. Ayrıca memnuniyet ile tavsiye etme niyeti arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Veriler, uluslararası öğrencilerin memnuniyetleri arttıkça tavsiye etme niyetlerinin de artacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In foreign policy, where the importance of international students is increasingly growing, Turkey needs to make certain efforts to achieve and maintain a significant position. At this point, importance should be given to education diplomacy studies, which are one of the public diplomacy tools. International students are at the heart of education diplomacy. Therefore, it is essential to first determine the factors influencing international students' preferences in choosing study abroad destinations, their satisfaction levels, and what needs to be done to encourage them to recommend Turkey after returning to their home countries. Based on this problem, the study aims to uncover the role of country image in international students' study abroad preferences, satisfaction, and intention to recommend, within the context of education diplomacy. In this study, which employs an explanatory research design, data were collected via questionnaire from 408 international students enrolled at public universities in Konya, selected through quota sampling. A review of the literature indicated no prior research that simultaneously examined and assessed the four specified variables within the context of educational diplomacy. Consequently, this study seeks to address this gap by developing scales— derived from existing literature—to measure country image, study destination preference, satisfaction, and recommendation intention. To ensure the reliability and validity of the scales, explanatory factor analysis, confirmatory factor analysis, and other analyses were performed, confirming the appropriateness of the scales. The five hypotheses of the study were tested using Structural Equation Modeling and it was found that country image has a statistically significant and positive effect on preference, satisfaction and recommendation intention; and satisfaction has a statistically significant and positive effect on recommendation intention. In addition, a significant positive relationship was found between satisfaction and recommendation intention.