Farklı Viburnum L. türlerinin meyveleri ve çekirdek yağlarının fizikokimyasal karakterizasyonu
Physicochemical characterization of fruits and seed oils of different Viburnum L. species
  1. Tez No: 955485
  2. Yazar: BENAN DİNÇ GİRGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada, Türkiye' de farklı lokasyonlardan toplanan farklı Viburnum L. türlerinin çekirdek yağlarının fizikokimyasal karakterizasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Viburnum L. türlerinin meyvelerinin nem, kül, diyet lif, protein içerikleri sırasıyla % 7,08-9,47; % 2,07-5,73; 33,74,-65,51 g/100g; %1,86-4,39 olarak belirlenmiştir. Viburnum L. türlerinin çekirdekleri incelendiğinde ise, çekirdek boyu 4,64-7,67 mm, çekirdek eni 3,71-7,14 mm, bin tane ağırlığı 24,22-38,74 g, meyve eti ağırlığı/ çekirdek ağırlığı 1,60-6,89, nem oranı % 6,25-7,71, kül oranı %1,47-3,03, diyet lif miktarı 55,95-78,02 g/100g, protein oranı % 7,59-11,21, ham yağ oranı % 7,76-18,83, HCN miktarı 0,95-3,63 mg/kg, toplam fenolik içeriği 4,11-21,76 mgGAE/g aralığında belirlenmiştir. Viburnum L. türlerinin çekirdeklerinin tümünde 35 mineral içerisinde en fazla bulunan mineral K (5381,10-15697,00 ppm) olarak belirlenmiştir. 53 fenolik bileşen kompozisyonu incelendiğinde ise Viburnum opulus L. türünün çekirdeklerinde majör bileşen epikateşin (33,085-41,776 mg/g- ekstrakt), diğer tüm türlerin çekirdeklerinde ise majör bileşen kinik asit (28,048-82,206 mg/g-ekstrakt) olarak belirlenmiştir. Viburnum L. türlerinin çekirdeklerinden elde edilen yağların özgül ağırlığı 0,92-0,93 g/cm3, kırılma indisi 1 475,5-1 478,2 nD, kırmızı renk değeri 2,80-11,80 inç, sarı renk değeri 2,40-70,00 inç, viskozite değeri 63,87-76,47 mPa, dumanlanma noktası 182,14-188,15 oC, serbest yağ asitliği % 0,46-2,24, peroksit sayısı 10,12-19,25 meq O2/kg, iyot sayısı 117,15-136,42, sabunlaşma sayısı 176,80-282,30 mgKOH/g, sabunlaşmayan madde miktarı % 0,76-2,33, toplam fenolik içeriği 1,77-5,82 mgGAE/g, antioksidan aktivitesi 0,14-0,43 mgTE/g, -tokoferol 166,64-368,00 mg/kg aralığında belirlenmiştir. Viburnum L. türlerinin çekirdek yağlarının tümünde 35 mineral içerisinde P (66,64-489,26 ppm) başlıca mineral madde, 13 yağ asidi içerisinde oleik asit Viburnum opulus L. (% 55,73-57,46) ve Viburnum orientale Pallas (% 57,92-57,98) türlerindeki başlıca yağ asidi, linoleik asit Viburnum lantana L. (% 51,51-55,41) ve Viburnum tinus L. (% 55,17-56,79) türlerindeki başlıca yağ asidi, 9 sterol içerisinde beta-sitosterol (% 47,05-86,67) başlıca sterol olarak belirlenmiştir. Viburnum L. türlerinin çekirdek yağlarında iki patojen bakteri üzerine (E. coli, E. coli ATCC 35218) antibakteriyel aktivite tespit edilmezken, üç patojen küf üzerine yapılan analiz sonucunda (Aspergillus niger, Penicillium digitatum, Aspergillus flavus) Viburnum opulus L. türünün çekirdek yağında Aspergillus niger ve Penicillium digitatum küflerine karşı antifungal aktivite tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, Viburnum L. türlerine ait meyvelerin özellikle diyet lifi miktarı bakımından, çekirdeklerinin de protein, diyet lifi miktarı, mineral madde ve fenolik bileşenler çeşitliliği yönünden oldukça zengin olması fonksiyonel özelliğe sahip olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan, çekirdek yağlarının fizikokimyasal özelliklerinin ise, özgül ağırlık ve FTIR sonuçları hariç, diğer belirlenen tüm özelliklerin hasat yılı ve lokasyona göre değiştiği, çekirdek yağlarının belirlenen sonuçlar açısından kullanımının uygun olduğu, elde edilen spesifikasyonların bitkisel yağ teknolojisi açısından kullanılabilir olduğu ve özellikle yağ asitleri kompozisyonu açısından fonksiyonel özellik gösterebileceği belirlenmiştir. İncelenen dört adet Viburnum L. türünün meyve, çekirdek ve çekirdek yağlarının gıda, kimya, farmakoloji ve kozmetik endüstrisinde tıbbi ve aromatik açıdan kullanımı tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the physicochemical characterization of seed oils of different Viburnum L. species collected from different locations in Turkey. Moisture, ash, dietary fiber and protein contents of the fruits of Viburnum L. species were determined as 7,08-9,47 %; 2,07-5,73 %; 33,74-65,51 g/100g; 1,86-4,39 %, respectively. When the seeds of Viburnum L. species were examined, seed length was determined as 4,64-7,67 mm, seed width as 3,71-7,14 mm, thousand seed weight as 24,22-38,74 g, fruit flesh weight/seed weight as 1,60-6,89, moisture content as 6,25-7,71 %, ash content as 1,47-3,03 %, dietary fiber amount as 55,95-78,02 g/100g, protein content as 7,59-11,21 %, crude fat content as 7,76-18,83 %, HCN content as 0,95-3,63 mg/kg, and total phenolic content as 4,11-21,76 mgGAE/g. Among 35 minerals in Viburnum L. seeds, potassium (K) was the most abundant (5381,10-15697,00 ppm). Of the 53 phenolic compounds identified, epicatechin was dominant in V. opulus seeds (33,085-41,776 mg/g-extract), while quinic acid prevailed in other species (28,048-82,206 mg/g-extract). The specific gravity of the oils obtained from the seeds of Viburnum L. species was 0,92-0,93 g/cm3, refractive index was 1 475,5-1 478,2 nD, red color value was 2,80-11,80 in, yellow color value was 2,40-70,00 in, viscosity value was 63,87-76,47 mPa, boiling point was 182,14-188,15 oC, free fatty acidity was 0,46-2,24 %, peroxide number was 10,12-19,25 meq O2/kg, iodine number was 117,15-136,42, saponification number was 176,80-282,30 mgKOH/g, unsaponifiable matter amount was 0,76-2,33%, total phenolic content was 1,77-5,82 mgGAE/g, antioxidant activity was determined in the range of 0,14-0,43 mgTE/g, -tocopherol was determined in the range of 166,64-368,00 mg/kg. In all of the seed oils of Viburnum L. species, P (66,64-489,26 ppm) was determined as the main mineral substance among 35 minerals, oleic acid was determined as the main fatty acid in V. opulus (% 55,73-57,46) and V. orientale (% 57,92-57,98) species among 13 fatty acids, linoleic acid was determined as the main fatty acid in V. lantana (% 51,51-55,41) and V. tinus (% 55,17-56,79) species, and beta-sitosterol (% 47,05-86,67) was determined as the main sterol among 9 sterols. While no antibacterial activity was detected against two pathogenic bacteria (E. coli, E. coli ATCC 35218) in the seed oils of Viburnum L. species, as a result of the analysis on three pathogenic molds (A. niger, P. digitatum, A. flavus), antifungal activity was detected against A. niger and P. digitatum molds in the seed oil of V. opulus species. In line with these results, the fruits of Viburnum L. species are particularly rich in terms of dietary fiber content, and their seeds are rich in terms of protein, dietary fiber content, mineral matter and phenolic component diversity, indicating that they have functional properties. On the other hand, except for specific gravity and FTIR results, the physicochemical properties of the seed oils were found to vary depending on the harvest year and location. It was determined that the use of seed oils is suitable in terms of the identified parameters, the obtained specifications are applicable in vegetable oil technology, and they may exhibit functional properties especially in terms of fatty acid composition. The fruits, seeds and seed oils of the four Viburnum L. species examined are recommended for medicinal and aromatic use in the food, chemical, pharmacological and cosmetic industries.