Kapadokya Alan Başkanlığı'nın sürdürülebilir turizm açısından değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
A study on the evaluation of the Kapadokya Alan Başkanlığı in terms of sustainable tourism
- Tez No: 955490
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI YÜCEL BATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Bölgesi, dünya çapında büyük bir kültürel ve doğal mirasa sahiptir. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dâhil edilen bu bölge, tarihî zenginlikleri ve benzersiz doğal yapılarıyla dünya genelinde büyük bir öneme sahiptir. 2019 yılında kabul edilen 7174 sayılı Kapadokya Alanı Hakkında Kanun, bölgenin korunması ve sürdürülebilir yönetilmesi adına önemli bir adım olmuştur. Bu yasa, bölgenin doğal ve kültürel değerlerini koruma altına alırken aynı zamanda yerel halkın ve ziyaretçilerin faydalarını gözetmeye yönelik düzenlemeler getirmektedir. Alan yönetimi, miras alanlarının sürdürülebilirliğini sağlamak için kritik bir rol oynar. Dünya Mirası alanlarının korunması yalnızca bugünün değil, geleceğin de sorumluluğudur. UNESCO'nun Dünya Mirası alanlarından beklentileri, bu alanların doğal ve kültürel değerlerinin zarar görmeden sürdürülebilir bir şekilde korunmasını hedefler. Bu kapsamda, ilgili yerel yönetimler, bilim insanları, turizm sektörü ve halk gibi tüm paydaşlar, bu mirası korumak adına önemli bir sorumluluk taşır. Bu çalışmada UNESCO'nun hedefleri çerçevesinde alan yönetimi stratejileri incelenmiş, dünyada ve ülkemizde bulunan alan yönetimleri değerlendirilip karşılaştırmalar yapılmıştır. Ayrıca Kapadokya Alan Başkanlığı'nın yetki ve sorumlulukları ortaya konmuştur. Alan sınırları içinde yer alan yöneticiler, belediye başkanları ile bölgede faaliyet gösteren meslek kuruluşları ve turizmciler ile derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak Kapadokya Alan Başkanlığı'nın sürdürülebilir turizm açısından değerlendirilmesine yönelik bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Göreme National Park and the Cappadocia Region possess a significant cultural and natural heritage of global importance. Included in the UNESCO World Heritage List in 1985, this region holds great significance worldwide due to its historical wealth and unique natural formations. The Law No. 7174 on the Cappadocia Area, enacted in 2019, marked an important step towards the protection and sustainable management of the region. This law aims to protect the region's natural and cultural values while also introducing regulations to safeguard the benefits for both local communities and visitors. Area management plays a critical role in ensuring the sustainability of heritage sites. The preservation of World Heritage sites is not only a responsibility of today but also of the future. The expectations of UNESCO for World Heritage sites focus on ensuring that these areas' natural and cultural values are preserved sustainably, without harm. In this context, all stakeholders, including local authorities, scientists, the tourism sector, and the public, bear significant responsibility in protecting this heritage.This study examines area management strategies within the framework of UNESCO's goals, evaluates area management practices both globally and in Turkey, and provides comparisons. Additionally, the powers and responsibilities of the Kapadokya Alan Başkanlığı are highlighted. An in-depth research study using interview techniques with regional managers, mayors, professional organizations, and tourism professionals operating in the area has been conducted to assess the Kapadokya Alan Başkanlığı's role in sustainable tourism.