Çocuklarda üst orta kol çevresinin yaşa göre ağırlık, yaşa göre boy, boya göre ağırlık, vücut kütle indeksi, triseps deri kıvrım kalınlığı, üst orta kol yağ alanı, üst orta kol kas çevresi ve üst orta kol kas alanı ile uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the compatibility of mid-upper arm circumference with weight for age, height for age, weight for height, body mass index, triceps skinfold thickness, mid-upper arm fat area, mid-upper arm muscle circumference and mid-upper arm muscle area in children
  1. Tez No: 955499
  2. Yazar: GÖZDE AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Akyüz, G. Çocuklarda Üst Orta Kol Çevresinin Yaşa Göre Ağırlık, Yaşa Göre Boy, Boya Göre Ağırlık, Vücut Kütle İndeksi, Triseps Deri Kıvrım Kalınlığı, Üst Orta Kol Yağ Alanı, Üst Orta Kol Kas Çevresi ve Üst Orta Kol Kas Alanı ile Uyumunun Değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Ankara 2025. Çocuklarda yetersiz beslenme dünya çapında oldukça yaygın bir sorun olmaya devam ederken, tanısal zorluklar nedeniyle klinik uygulamada sıklıkla teşhis edilememekte veya hafife alınmaktadır. Bu durum yetersiz beslenme tanı ve takibinde hızlı, kolay, basit bir yöntemin gerekliliğini doğurmuş olup üst orta kol çevresi (ÜOKÇ) ölçümünün yetersiz beslenme değerlendirmesinde faydasını araştıran çalışmalar her dönemde odak noktası olmaya devam etmektedir. Çalışmamızda; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Gastroenterolojisi, Hepatolojisi ve Beslenmesi Bilim Dalına başvuran 0-18 yaş aralığındaki antropometrik ölçümleri etkileyecek hastalığı olmayan 296 hasta çalışma grubunu oluşturmuştur. Çalışmaya alınan 296 katılımcının 133'ü kız (%45),163'ü (%55) erkekten oluşmuştur. Ocak 2024 ve Temmuz 2024 arasında 296 hastanın antropometrik ve vücut kompozisyonu ölçümleri veri formu ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Akyüz, G. Evaluation of the Compatibility of the Mid Upper Arm Circumference with Weight for Age, Height for Age, Weight for Height, Body Mass Index, Triceps Skin Fold Thickness, Mid Upper Arm Fat Area, Mid Upper Arm Muscle Circumference and Mid Upper Arm Muscle Area in Children. Hacettepe University Faculty of Medicine, Child Health and Diseases Specialty Thesis, Ankara 2025. While malnutrition in children continues to be a widespread problem worldwide, it is often undiagnosed or underestimated in clinical practice due to diagnostic difficulties. This situation has led to the need for a fast, easy, and simple method for the diagnosis and follow-up of malnutrition, and studies investigating the utility of mid-upper arm circumference (MUAC) measurement in the assessment of malnutrition continue to be the focus of every period. In our study, 296 children without any diseases that would affect anthropometric measurements aged 0-18 years who were seen at the Department of Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition, Hacettepe University Faculty of Medicine constituted the study group. Of the 296 participants included in the study, 133 were female (45%) and 163 were male (55%). Anthropometric and body composition measurements of the participants were collected with a data form between January 2024 and July 2024.