Sıvılaştırılmış polietilen tereftalat polimer (PET şişe) atıkları ve silis dumanı kullanılarak oluşturulan derin karıştırma kolonlarının davranışlarının incelenmesi
The investigation of behavior of deep mixing columns created using liquefied polyethylene terephthalate (PET bottle) waste and silica fume
  1. Tez No: 955510
  2. Yazar: MUSTAFA ABDALWAHID NOORI NOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİN ZAİMOĞLU, PROF. DR. MURAT OLGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Geoteknik açıdan problemli zeminlerin iyileştirilmesi için uygulanan Derin Karıştırma Yöntemi (DKY); zemine ilave edilen çimento ile zeminin yerinde karıştırılması sonucunda zemine göre rijitliği fazla olan bir kolonun oluşturulması işlemidir. Proje kapsamında; atık bir ürün olan sıvılaştırılmış polanpolietilen Tereftalat (PET) kimyasalının laboratuvarda kumlu bir zemin ortamında DKK'nın oluşturulmasında kullanılabilirliği araştırılacaktır. Çalışmada, DKK'nın oluşturulmasında pet şişe atıklarının eritilerek uygulamalarda çimento yerine kullanılması amaçlanmıştır. Böylelikle atık bir ürünün değerlendirilmesi ve çevre kirliliğinin önlenmesine katkı sunulması da hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Deep Mixing Method applied for the improvement of geotechnically problematic soils; It is the process of creating a column with more rigidity than the ground as a result of mixing the cement added to the ground and the ground in situ. In project scope; The usability of liquefied pollenpolyethylene Terephthalate (PET), a waste product, in the formation of DKK in a sandy soil environment in the laboratory will be investigated. In the study, it was aimed to melt the wastes of plastic bottles and use them instead of cement in applications in the creation of DKK. Thus, it is aimed to evaluate a waste product and to contribute to the prevention of environmental pollution.