Mandibular molar dişlerin farklı mekaniklerle yapılan mezializasyonunda kortikotomi uygulamasının sonuçlarının sonlu elemanlar analizi ile karşılaştırılması
Comparison of the results of corti̇cotomy application in the mesialization of mandibular molars with different mechanics using finite element analysis
- Tez No: 955511
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY HALICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızın amacı, mandibular ikinci molar (M2M) mezial hareketi için ideal yaklaşımı belirlemektir. 6 ayrı senaryo alt başlığında mandibular 1. Molar (M1M) dişi erken dönemde kaybetmiş hastalarda kortikotomili veya kortikotomisiz 2 mezializasyon tekniğini (mini-vida senaryoları, hook senaryoları) değerlendirerek stres dağılımını ve yer değiştirme miktarlarını karşılaştırmak için sonlu elemanlar yöntemi kullanılmıştır. M2M mezializasyonu simüle etmek için 6 model tasarlanmıştır. İlk 3 modelde (hook modelleri), kuvvet M2M kancasına aktif tie-back ile bağlanmıştır. Son 3 modelde (mini vida modelleri), kuvvet köpek dişi ve küçük azı dişleri arasına yerleştirilen mini vidadan molar dişin direnç merkezinden geçen kapalı yaylar ile M2M'den uzanan kuvvet kollarına uygulanmıştır. Aktif tie-back ve kuvvet kolu mekanizması kesi olmayan (modeller I-IV), mezial kesi olan (modeller II-V) ve çevresel kesi olan (modeller III ve VI) senaryolar karşılaştırılmıştır. Hem azalan (200, 100 ve 50 g) hem de sürekli (200 g) kuvvetler 3 saniye/adım boyunca uygulanmıştır. Doğrusal olmayan analizde, toplam yer değiştirme, yönlere göre yer değiştirme (x, y ve z eksenleri boyunca) ve von Mises stres değerleri ölçülmüştür. Mini vida modelleri, 3 eksen boyunca daha fazla M2M yer değiştirmesi sergilemiştir. Ayrıca bu modeller daha fazla lingual rotasyon ve mezial tarafta daha belirgin ekstrüzyon göstermiştir. Hook modelleri, mini vida modellerine kıyasla yaklaşık 7 kat daha az genel ekstrüzyon ve yarı miktarda lingual rotasyonla mezial devrilme sergilemiştir. Piezoinsizyon her iki modelde de diş yer değiştirmelerini hızlandıramamıştır. Mini vida modelleri azı dişi ve alveol soket üzerinde biraz daha fazla stres oluşturmuştur. Mini vida modellerinde, mezial ve çevresel kesiler mini vida stresini neredeyse yarı yarıya azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine the ideal approach for the mesial movement of the mandibular second molar (M2M). Finite element method was used to compare the stress distribution and displacement amounts by evaluating 2 mesialization techniques (mini-screw scenarios, hook scenarios) with or without corticotomy in patients who lost their mandibular first molar (M1M) teeth at an early stage under 6 different scenario subheadings. Methods: Six models were designed to simulate M2M mesialization. In the first 3 models (hook models), the force was applied using posted arches with tie-backs to the M2M hook. In the final 3 models (TSAD models), a force was applied using a TSAD placed between the canine and premolar teeth, employing power arms extending from the M2M with closed-coil springs targeting the molar's center of resistance. The tie-back and power arm mechanism was tested and compared alone (models I-IV), with mesial incision (models II-V) and circumferential incision (models III-VI). Both decreasing (200, 100, and 50 g) and continuous (200 g) forces were used along 3 s/steps. In the nonlinear analysis, the total and directional displacement (along the x-, y-, and z-axes) and von Mises stress values were measured. Results: TSAD models exhibited greater tooth displacement across all 3 axes with crown and roots translated mesially while showing minimal distal tipping. In addition, these models demonstrated greater lingual rotation and more pronounced extrusion on the mesial side. In contrast, hook models primarily exhibited mesial tilting rather than uniform mesial translation, with approxi mately 7-fold less overall extrusion and half the amount of lingual rotation compared with TSAD models. Piezocision failed to accelerate tooth displacements in both models. TSAD models generated slightly higher stress on the molar tooth and alveolar socket. In TSAD models, mesial and circumferential incisions reduced miniscrew stress by nearly half.