Total diz artroplastili hastaların ağrı düzeyi, ödem ve drenaj miktarına soğuk uygulamanın etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of cold application on pain level, edema and drainage amount in patients with total knee arthroplasty: A randomized controlled study
- Tez No: 955518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL YÜKSEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
En sık uygulanan eklem cerrahilerinden biri olan total diz artroplastisi (TDA) sonrası erken dönemde hastalar şiddetli ağrı, kanama ve diz ödemi gibi sorunlar yaşayabilmektedir. Bu araştırmada, soğuk uygulamanın TDA sonrası ağrı düzeyi, ödem ve drenaj miktarı üzerindeki etkisini belirlemek amaçlandı. Prospektif, paralel, iki kollu (soğuk uygulama, kontrol) randomize kontrollü çalışma (RKÇ), Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Kliniği'nde gerçekleştirildi. Araştırma kapsamına 15 Ocak 2024-30 Haziran 2024 tarihleri arasında bu klinikte TDA uygulanan, 18 yaş ve üzeri 68 hasta alındı. Her bir kola 34 hasta atandı. Hastalar, hasta yakınları ve klinik çalışanları kol atamasına körlendi. Araştırma öncesi etik kurul onayı ve kurum izni alındı. Kontrol kolundaki hastalar klinikteki rutin tedavi ve bakımı aldı. Soğuk uygulama kolundakilere ise rutin tedavi ve bakıma ek olarak jel pedler ile soğuk uygulama yapıldı. Soğuk uygulamaya, TDA sonrası hasta ameliyathaneden kliniğe gönderildiğinde başlandı ve iki gün devam edildi. Bu uygulama günde sekiz saat, her saat başı 20 dakika yapıldı. Tüm hastaların ağrı düzeyi TDA sonrası anestezinin etkisi geçtiğinde 6., 24., 48. saatlerde ve drenaj miktarı TDA sonrası 2., 6. ve 24. saatlerde değerlendirildi. Diz çevresi, TDA öncesi ve TDA sonrası 24. ve 48. saatlerde ölçüldü. Araştırma verileri“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği”ve“Cerrahi Girişim Sonrası Takip Formu”ile toplandı. Veri analizinde, tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız örneklem t testi, Ki-Kare testleri, Tekrarlı ölçümler varyans analizi ve Bonferroni testi kullanıldı. Tüm hastaların TDA sonrası 6. ve 24. saatlerde ağrı düzeyi benzer olup (p>0,05), 48. saatte ise soğuk uygulama kolundakilerin ağrı düzeyi anlamlı olarak daha düşüktü (t=2,648; d=0,642; p=0,010). TDA sonrası ilk 24-48.
Özet (Çeviri)
In the early period following total knee arthroplasty (TKA), which is one of the most frequently performed joint surgeries, patients may experience problems such as severe pain, bleeding, and edema in the knee. This study aimed to determine the effects of cold treatment applied following TKA on pain, edema, and drainage levels. This prospective, parallel-design, two-arm (cold application and control) randomized controlled trial (RCT) was carried out at the Orthopedics Clinic of Karaman Research and Training Hospital. The sample of the study consisted of 68 patients aged 18 or over who underwent TKA at this clinic between 15 January 2024 and 30 June 2024. Each arm of the study included 34 patients. The patients, their relatives, and clinic employees were blind to arm allocations. Ethics committee approval and institutional permission were obtained before starting the study. The patients in the control arm received the routine application and care provided at the clinic. The patients in the cold application arm were subjected to cold application using gel pads in addition to the routine application and care provided to them. Cold application started when the patient was sent to the clinic from the operating room after TKA and continued for two days. This application was performed for eight hours a day, for 20 minutes every hour. The pain levels of the patients were assessed after they recovered from the effects of anesthesia following TKA and at the 6th, 24th, and 48th hours. Their drainage amounts were measured at the 2nd, 6th, and 24th hours after TKA. Knee circumference was measured before TKA and at the 24th and 48th hours after TKA. Data were collected using a“Personal Information Form”, the“Visual Analog Scale for Pain”, and a“Postoperative Monitoring Form”. Descriptive statistics, independent-samples t-tests, chi-squared tests, repeated-measures analysis of variance, and Bonferroni tests were used in the statistical analyses. The pain levels of all patients were similar at the 6th and 24th hours after TKA (p>0.05), while the patients in the cold application arm had significantly lower pain levels at the 48th hour (t=2 .648; d=0.642; p=0.010).