Teknoloji bağımlılığı ve aile ilişkileri: Ebeveynlerin teknoloji kullanımlarının çocuklarıyla iletişimleri üzerindeki etkileri
Technology addiction and family relationships: The effects of parents' technology use on their communication with their children
- Tez No: 955551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN NAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, ebeveynlerin internet bağımlılığı düzeylerinin aile içi iletişim ve ebeveyn-çocuk ilişkileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden korelasyonel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, Osmaniye ili Kadirli ilçesinde yaşayan 267 ilkokul ve ortaokul öğrencisinin ebeveynleri oluşturmaktadır. Örneklem, uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Veriler, demografik bilgi formu,“Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği”ve“Ebeveyn-Çocuk İletişimi Ölçeği”kullanılarak toplanmış ve SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, ebeveynleri internet bağımlılığı ebeveyn çocuk ilişki üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Diğer bulgulara göre, ebeveynlerin internet bağımlılığı düzeyleri ile çocuklarıyla olan iletişim düzeyleri arasında çeşitli değişkenler açısından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Özellikle erkek ebeveynlerin internet bağımlılığı ve iletişim alt boyutlarından bazılarına ilişkin puanlarının daha yüksek olduğu; yaş, gelir düzeyi, çocuk sayısı ve çalışma durumu gibi demografik değişkenlerin bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar yarattığı görülmüştür. Bununla birlikte, eğitim durumu, medeni durum ve çocuk cinsiyeti değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Elde edilen sonuçlar, ebeveynlerin internet kullanım alışkanlıklarının aile içi ilişkiler üzerinde doğrudan etkili olduğunu ve bu konuda önleyici çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of parents' internet addiction levels on family communication and parent-child relationships. The study was designed using the correlational survey model, one of the quantitative research designs. The sample of the study consists of 267 parents of primary and secondary school students residing in Kadirli district of Osmaniye, Turkey. The sample was determined through the convenience sampling method. Data were collected using a demographic information form, the Young Internet Addiction Scale, and the Parent-Child Communication Scale, and analyzed with the SPSS program. According to the findings of the research, parents' internet addiction has a negative impact on parent-child relationships. Additional findings revealed that there are statistically significant differences between parents' internet addiction levels and their communication with their children in relation to various demographic variables. In particular, male parents had significantly higher scores in certain sub-dimensions of both internet addiction and communication. It was also found that age, income level, number of children, and employment status created significant differences in certain sub-dimensions. However, no significant differences were observed in terms of parents' educational status, marital status, or the gender of the child. The results indicate that parents' internet usage habits have a direct impact on family relationships and highlight the need for preventive efforts in this area.