Çin'in yumuşak güç stratejisi çerçevesinde Bir Kuşak Bir Yol Projesi: Afrika örneği
One Belt One Road Project within the framework of China's soft power strategy: The case of Africa
- Tez No: 955550
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÇİLLİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çin'in son yıllarda ortaya koyduğu en kapsamlı ve tartışmalı proje olarak nitelendirilen Bir Kuşak Bir Yol Projesi (BKBY), 2013 yılında ilk kez Çin Devlet başkanı Xi Jinping tarafından duyurulmuştur. Çin'in kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2049'da tamamlanması hedeflenen bu proje, Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarını kara ve deniz yolları ile birbirine bağlamayı amaçlamaktadır. Başlangıçta ''kazan-kazan'' projesi olarak tanıtılan bu girişim, zamanla eleştirilere maruz kalmış ve Çin'in Afrika ülkelerindeki siyasi ve kültürel nüfus alanını güçlendirmeye çalıştığı ileri sürülmüştür. Bu bağlamda, çalışmada Çin'in Afrika ülkelerine yönelik politikalarını güç stratejileri çerçevesinde değerlendirmek amaçlamıştır. Afrika ülkelerinin, Birleşmiş Milletler (BM) gibi uluslararası kuruluşlardaki sayısal üstünlüğü, Çin'e önemli bir stratejik avantaj sağlamaktadır. Uygur meselesi, Tiananmen meydanı olayları, Hong Kong protestoları ve Tayvan meselesi gibi konular, Çin'in eleştirilmesine yol açsa da Afrika ülkeleri ile Çin arasında büyük bir sorun oluşturmadığı için ilişkilerde önemli bir engel teşkil etmemiştir. Çin'in Afrika kıtasıyla olan ilişkileri, 1955 yılında düzenlenen Bandung Konferansı'na kadar uzanmakta olup bu dönemden sonra Afrika kıtasındaki ülkeler ile iyi ilişkiler geliştirme çabası içine girmiştir. Özellikle Kenya, Cibuti, Etiyopya, Mısır gibi ülkelerde BKBY Projesi kapsamında önemli yatırımlar yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Bu yatırımlar aracılığıyla Çin'in Afrika'daki stratejik varlığı güçlenmiştir. Altyapı projeleri ve ekonomik yatırımlar sayesinde yerel halkla iş birliği ve diyalog ortamı geliştirilmiş, büyük ölçüde yumuşak güç stratejileri kullanılmıştır. Konfüçyüs Enstitüleri, ortak tatbikatlar, eğitim programları gibi unsurlar, Çin'in Afrika'daki yumuşak güç etkisini artırmaya yönelik kullandığı önemli araçlar olarak ön plana çıkmaktadır. Ancak proje ilerledikçe şeffaflık eksiklikleri ve borç tuzağı diplomasisi gibi eleştiriler de gündeme gelmiş, bu da Çin stratejilerinin sadece yumuşak güç değil, keskin güç unsurlarını da kapsadığı algısını ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda, Çin'in yumuşak güç ve keskin güç stratejilerini birlikte kullanarak Afrika'daki etkisini artırdığına dair analizler de yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Belt and Road Initiative (BRI), described as the most comprehensive and controversial project launched by the People's Republic of China (PRC) in recent years, was first announced by Xi Jinping in 2013. Targeted for completion by 2049, which marks the 100th anniversary of the PRC, the project aims to connect the continents of Asia, Europe, and Africa through land and maritime routes. Initially introduced as a“win-win”initiative, the project has since faced criticism, with claims that the PRC is seeking to expand its political and cultural influence in African countries. In this context, the study aims to evaluate the PRC's strategies toward African countries within the framework of power strategies. The numerical superiority of African countries in international organizations such as the United Nations (UN) provides a significant strategic advantage for the PRC. Although issues such as the Uyghur question, the Tiananmen Square incidents, the Hong Kong protests, and the Taiwan issue have led to criticism of the PRC, they have not constituted major obstacles in its relations with African countries. The PRC's relations with the African continent date back to the Bandung Conference held in 1960, after which China has made significant efforts to develop good relations with African nations. Notably, under the Belt and Road Initiative (BRI), substantial investments have been made and continue to be made in countries such as Kenya, Djibouti, Ethiopia, and Egypt. Through these investments, China's strategic presence in Africa has been strengthened. Infrastructure projects and economic investments have fostered cooperation and dialogue with local populations, reflecting the implementation of soft power strategies. Instruments such as Confucius Institutes, joint exercises, and educational programs have emerged as key tools for enhancing China's soft power influence in Africa. However, as the project has progressed, criticisms regarding lack of transparency and“debt-trap diplomacy”have also surfaced, giving rise to the perception that China's strategies involve not only soft power but also sharp power elements. In this regard, analyses have been made suggesting that the PRC is increasing its influence in Africa by employing both soft and sharp power strategies.