Türkiye'de yaşayan Uygur kadınların uyum sürecinin sosyolojik analizi: Küçükçekmece ve Zeytinburnu örneği
Sociological analyzes of adaptation process of Uygur woman living in Türkiye the case of Küçükçekmece and Zeytinburnu
- Tez No: 955553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAR BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Göç, bireylerin yalnızca coğrafi konumlarını değil; sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamlarını da derinden etkileyen çok boyutlu bir olgudur. Özellikle zorunlu göç süreçlerinde kadınlar, hem toplumsal cinsiyet rolleri hem de göçün beraberinde getirdiği yapısal engeller nedeniyle daha kırılgan bir konumda yer almaktadır. Bu bağlamda göçmen kadınların yeni toplumlara uyum süreçleri, yalnızca bireysel deneyimlerle değil; ev sahibi toplumun yapısal koşulları ve kültürel dinamikleriyle de belirlenmektedir. Türkiye'ye göç eden Uygur kadınların farklı sosyo-kültürel yapıları barındıran bölgelerde karşılaştıkları uyum problemleri, sosyal, ekonomik, kültürel ve psikolojik alanlarda yaşadıkları zorluklar bu çalışmada detaylı olarak ele alınmıştır. Nitel araştırma yöntemi çerçevesinde yürütülen bu çalışmada, 2022 ve 2024 yılları arasında İstanbul'un Küçükçekmece ve Zeytinburnu ilçelerinde yaşayan 11 Uygur kadınla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırmaya katılan toplamda 11 kadın olmakla beraber görüşme sayısı 22'dir. Katılımcıların deneyimleri tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular, kadınların yeni bir topluma entegre olma süreçlerinde dil bariyerleri, iş bulma ve ekonomik bağımsızlık sağlama, toplumsal cinsiyet rolleri ve kültürel değerlerin korunması gibi çok boyutlu sorunlarla karşılaştıklarını göstermektedir. Ayrıca yerel halkla kurulan ilişkiler ve toplumun Uygur kadınlarına yönelik algısı, uyum sürecini derinden etkilemektedir. Kadınların sosyal hayata katılımını kısıtlayan geleneksel normların sürdürülmesi ile Türkiye'nin yerel normları arasındaki uyumsuzluk, aidiyet duygusunu zayıflatmaktadır. Özellikle çocuk sahibi kadınlar için eğitim ve sağlık hizmetlerine erişimde yaşanan güçlükler, uyum sürecini daha karmaşık hale getirmektedir. Araştırmanın bulguları, bireysel düzeyde yaşanan sorunların ötesinde, toplumsal dinamiklerin de bu süreci şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Bu çerçevede geliştirilen çözüm önerileri, Uygur kadınların uyum sorunlarına daha kapsayıcı bir anlayışla yaklaşmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration is a multidimensional phenomenon that deeply affects not only individuals' geographical location but also their social, cultural, and economic lives. Especially in cases of forced migration, women occupy a more vulnerable position due to both gender roles and the structural barriers brought about by migration. In this context, the adaptation processes of migrant women to new societies are shaped not only by individual experiences but also by the structural conditions and cultural dynamics of the host society. This study examines in detail the integration problems faced by Uyghur women who migrated to Turkey and settled in regions with diverse socio-cultural structures, as well as the difficulties they encounter in social, economic, cultural, and psychological domains. Conducted using a qualitative research approach, the study includes in-depth interviews with 11 Uyghur women living in the Küçükçekmece and Zeytinburnu districts of Istanbul between 2022 and 2024. Although there are 11 participants, a total of 22 interviews were conducted. The experiences of the participants were analyzed using thematic analysis. The findings reveal that women face multidimensional challenges in their integration processes, including language barriers, employment and economic independence, gender roles, and the preservation of cultural values. Moreover, the relationships established with the local population and the public perception of Uyghur women significantly influence the integration process. The coexistence of traditional norms that restrict women's participation in social life and the incompatibility between these norms and local Turkish values weakens their sense of belonging. For women with children, difficulties in accessing education and healthcare services further complicate the integration process. The study's findings demonstrate that beyond individual challenges, social dynamics also play a crucial role in shaping this process. Within this framework, the proposed solutions aim to offer a more inclusive understanding of the integration issues faced by Uyghur women.