Üstbiliş özellikleri ve bilişsel dikkat kilitlenmesinin yükseköğretim öğrencilerinin öğrenme stilleri ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between metacognition and cognitive attentional syndrome with the learning styles of higher education students
  1. Tez No: 955577
  2. Yazar: DERYA KAVGAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİŞAN BURAK YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş: Üstbilişsel süreçler, bireyin kendi bilişsel süreçlerinin farkında olması ve bu süreçleri planlama, izleme ve değerlendirme yeteneği olarak tanımlanır. Öğrenme stilleri ise bireylerin bilgiyi algılama, işleme ve öğrenme sürecinde tercih ettikleri yolları ifade eder. Dolayısıyla üstbilişsel süreçler ve öğrenme stilleri arasında güçlü bir ilişki olması muhtemeldir, çünkü üstbiliş, bireylerin öğrenme stillerini etkili bir şekilde kullanmalarını ve geliştirmelerini sağlar. Bu araştırmanın amacı üstbilişler ve bilişsel dikkat kilitlenmesi sendromunun (BDKS) yükseköğretim öğrencilerinin öğrenme stilleriyle ilişkisinin incelenmesidir. Yöntem: Prospektif ve kesitsel bir dizayna sahip mevcut araştırma 2024 Nisan ayında 515 gönüllü yükseköğretim öğrencisi ile online olarak gerçekleştirilmiştir. Nicel metodoloji kullanılarak yapılan araştırmanın veri toplama araçları Öğrenci Öğrenme Stilleri Ölçeği (ÖÖSÖ); Üstbiliş Ölçeği-30 (ÜBÖ-30) ve Bilişsel Dikkat Kilitlenmesi Sendromu Ölçeği (BDKSÖ)'dir. Elde edilen veriler usulüne uygun olarak puanlandırıldıktan sonra istatistiki analize tabi tutulmuştur. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen katılımcıların %50,3 (n=259)'u erkekti ve %30,5 (n=157) 20 yaş altı, %35,1 (n=181) 21-25 yaş arası ve %34,4 (n=177) 25 yaş üstü idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Metacognitive processes are defined as an individual's awareness of their own cognitive processes and their ability to plan, monitor, and evaluate these processes. Learning styles refer to the preferred ways individuals perceive, process, and acquire information. Therefore, a strong relationship between metacognitive processes and learning styles is likely, as metacognition enables individuals to effectively utilize and enhance their learning styles. The aim of this study is to examine the relationship between metacognition and Cognitive Attentional Syndrome (CAS) with the learning styles of higher education students. Method: This prospective and cross-sectional study was conducted online in April 2024 with a total of 515 volunteer higher education students. The study employed a quantitative methodology, utilizing the Student Learning Style Scale (SLSS), the Metacognition Questionnaire-30 (MCQ-30), and the Cognitive Attentional Syndrome Scale (CAS-1) as data collection tools. After being scored in accordance with the standard procedures, the data were subjected to statistical analysis. Results: Among the participants included in the study, 50.3% (n=259) were male; 30.5% (n=157) were under the age of 20, 35.1% (n=181) were between the ages of 21–25, and 34.4% (n=177) were over the age of 25.