Kural dışı yolcu davranışlarının yer hizmetleri personelinin ruh sağlığına etkisi
The effect of illegal passenger behavior on the mental health of ground handling personnel
  1. Tez No: 955600
  2. Yazar: BERNA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, havacılık sektöründe karşımıza çıkan kural dışı yolcu davranışlarının yer hizmetleri personelinin ruh sağlığına olan etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında, nicel yöntem kullanılmıştır. Kolayda örnekleme yöntemi ile veri toplanan bu kesitsel alan araştırmasında, veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Bu sayede 254 yer hizmetleri personelinin anket sonucu SPSS23 ve SmartPLS 3.2.9 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda kural dışı yolcu davranışlarının yer hizmetleri personelinin içsel ve dışsal sıkışmışlık hissinin üzerinde istatistiki düzeyde anlamlı bir etkisinin olduğu bulunmuştur. Yer hizmetleri personelinin yaşadığı dışsal sıkışmışlık hissinin, yer hizmetleri personelinin iş stresi üzerinde istatistiki düzeyde anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Ek olarak kural dışı yolcu davranışlarının yer hizmetleri personelinin iş stresi üzerinde etkisinde, yer hizmetleri personelinin dışsal sıkışmışlık hissi aracılık rolü oynar.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of irregular passenger behavior in the aviation industry on the mental health of ground handling personnel. Within the scope of the study, quantitative method was used. In this cross-sectional field research, where data was collected by convenience sampling method, the survey method was used as the data collection tool. In this way, the survey results of 254 ground handling personnel were analyzed using SPSS23 and SmartPLS 3.2.9 programs. As a result of the study, it was found that irregular passenger behavior had a statistically significant effect on the internal and external feeling of stuckness of ground handling personnel. It was found that the external feeling of stuckness experienced by ground handling personnel had a statistically significant effect on the job stress of ground handling personnel. In addition, the external feeling of stuckness of the ground handling personnel plays a mediating role in the effect of irregular passenger behavior on the job stress of ground handling personnel.