Yaşlandırılmış orta gerilim kablolarının test çalışmaları ve analizi
Test studies and analysis aged medium voltage cables
- Tez No: 955601
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ KÜÇÜKAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Elektrik enerjisinin iletimi ve dağıtımında kullanılan orta gerilim (OG) kabloları, uluslararası standartlar ve özel kriterler doğrultusunda üretilmektedir. Kablolar performans ve güvenilirlik açısından, laboratuvar ortamında çeşitli elektriksel ve mekanik testlere tabi tutularak analiz edilmektedir. Bu tez çalışmasında, Türkiye' de yaygın bir şekilde kullanılan ve TSE K 204 kriterine uygun olarak üretilen 1x400/35 mm² kesitli NA2XSY tipi 20,3/35(42) kV'luk OG kablosu üzerinde hem mekanik hem de elektriksel testler gerçekleştirilmiştir. İncelenen 20,3/35(42) kV'luk OG kablosu TSE K 204 kriterine uygun olarak, her bir çevrimin 8 saat olduğu 20 ısıtma çevrimi ile yaşlandırılmıştır. Ayrıca, standartta belirtilen ısıtma çevrimiyle yaşlandırma prosedürüne ek olarak kabloya ikinci kez 20 çevrimlik bir ısıtma çevrimi daha uygulanmıştır. Isıtma çevrimleri öncesinde ve sonrasında kısmi deşarj ve tanδ ölçüm testleri gerçekleştirilmiştir. Direnç ölçümü ve kıvılcım deneyi uygulanan kabloya ayrıca, mekanik testler olarak büzülme, soğukta darbe, yüksek sıcakta basınç, soğukta uzama, yaşlandırma öncesi ve sonrası çekme kopma testleri yapılmıştır.Elde edilen ölçüm sonuçları, kablo izolasyonunun çevrimler boyunca nasıl bir değişim gösterdiği ve standart dışı bir bozulma bulunup bulunmadığı açısından detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Isıtma çevrimi deneyinin simülasyon modeli, indüksiyonla ısıtmanın çoklu fiziksel analiz olarak ele alınmasıyla sonulu elemanlar yöntemine (SEY) dayalı bir olarak geliştirilmiştir olup, buradan elde edilen sonuçlar laboratuvar testlerinden ulaşılan sıcaklık ölçüm verileri ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak gerçekleştirilen mekanik ve elektriksel testler, 1x400/35mm² NA2XSY 20,3/35(42) kV tipi bir OG kablonun TSE K 204 kriterine uygunluğunun, kalitesinin ve dayanıklılığının belirlenmesine katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Medium Voltage (MV) cables, vital for electrical energy transmission and distribution, are manufactured to meet international standards and specific criteria. To assure performance and reliability, these cables undergo various electrical and mechanical tests in a laboratory for thorough analysis. This thesis focused on a 1x400/35 mm² NA2XSY type 20.3/35(42) kV MV cable, widely used in Türkiye and produced according to the TSE K 204 criteria. Both mechanical and electrical tests were performed on this cable. The investigated 20.3/35(42) kV MV cable was aged per the TSE K 204 criteria, undergoing 20 heating cycles, each lasting 8 hours. Furthermore, in addition to the heating cycle aging procedure specified in the standard, a second heating cycle of 20 cycles was applied to the cable. Before and after these cycles, partial discharge and tanδ measurements were conducted. Furthermore resistance measurement and spark testing, the cable underwent several mechanical evaluations: shrinkage, cold impact, pressure at high temperatures, elongation at low temperature, and tensile strength before and after aging.The measurement results were thoroughly analyzed to observe insulation behavior over cycles and identify any non-standard degradation. The simulation model of the heating cycle experiment was developed based on the finite element method (FEM), considering induction heating as a multiphysics problem, and results were compared with temperature data obtained from laboratory tests. In conclusion, the comprehensive mechanical and electrical tests performed on the 1x400/35mm² NA2XSY 20.3/35(42) kV MV cable were instrumental in determining its conformity to TSE K 204 criteria, quality, and durability.