Turunçgil kahverengi akarı Eutetranychus orientalis (Klein) (Prostigmata: Tetranychidae)'in farklı sıcaklık ve nem koşullarında biyolojik özellikleri
Biological characteristics of citrus brown mite Eutetranychus orientalis (Klein) (Prostigmata: Tetranychidae) under different temperature and humidity conditions
- Tez No: 955614
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Turunçgil kahverengi akarı Eutetranychus orientalis (Klein) (Prostigmata: Tetranychidae)'in limon (Citrus limon (L.) Burm. f. cv. Meyer) üzerinde 25 ve 30 oC sıcaklık ile %50±5, 70±5 ve 90±5 nem düzeylerinde biyolojik özellikleri ve yaşam çizelgesi parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. E. orientalis'in dişi bireylerinin ergin öncesi gelişme süreleri bildirilen sıcaklık ve nem düzeylerine bağlı olarak 12.25, 11.73, 11.56 gün ve 8.92, 8.83 ve 8.48 gün olarak gerçekleşmiştir. Erkek bireylerin gelişme süreleri yine aynı scaklık ve nemde sırası ile 12.26, 11.65, 11.62 gün ve 8.67, 8.22, 7.69 gün olarak saptanmıştır. Zararlı dişilerinin ergin yaşam süreleri 25 ve 30 oC sıcaklık ve %50, 70 ve 90 nem düzeylerinde 11.03, 12.59 ve 8.69 gün ve 9.16, 9.63 ve 10.10 gün olarak bulunmuştur. E. orientalis ergin erkek ömür süreleri yine bildirilen sıcaklık ve nem düzeylerinde sırası ile 12.39, 16.86, 15.16 gün ve 10.74, 8.77 ve 9.57 gün olarak saptanmıştır. Zararlının 25 oC sıcaklıkta %50, 70 ve 90 nemlerde bıraktığı günlük ve toplam ortalama yumurta sayılarıda yine sırası ile 4.09, 4.03, 3.36 adet ve 34.80, 31.27, 24.37 adet olarak bulunmuş. E. orientalis bildirilen nem sırasına bağlı olarak 30 oC sıcaklıkta günlük ve toplam ortalama sırası ile 3.52, 3.28, 3.21 adet ve 26.40, 24.60, 26.06 adet yumurta bırakmıştır. Zararlının 25 ve 30 oC sıcaklıkta kalıtsal üreme yeteneği (rm) değerleri %50, 70 ve 90 nem için sırası ile 0.182, 0.191, 0.174 ile 0.208, 0.207 ve 0.221 gün-1 olarak gerçekleşirken, net üreme gücü (Ro), 25 ve 30 oC sıcaklıkta aynı nem sırası ile 21.38, 22.85, 15.62 ile 16.16, 14.94 ve 15.06 ♀/♀/ömür olarak belirlenmiştir. E. orientalis'in 25 oC sıcaklıkta %50,70 ve 90 nem düzeyleri içinde en yüksek döl süresi (T) %50 nemde 16.78 gün olarak saptanmış, bunu 16.35 gün ile %70 ve 15.74 gün ile de %90 nem düzeyleri izlemiştir. Yukarıda bildirilen nem sırasına bağlı olarak zararlının 30 oC sıcaklıkta döl süreleri ise sırası ile 13.39, 13.08 ve 12.27 gün olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the biological characteristics and life table parameters of the Citrus brown mite Eutetranychus orientalis (Klein) (Prostigmata: Tetranychidae) on lemon (Citrus limon (L.) Burm. f. cv. Meyer) at 25°C and 30°C temperatures with 50±5%, 70±5%, and 90±5% relative humidity. The total immature development durations of female individuals of E. orientalis were 12.25, 11.73, and 11.56 days, and 8.92, 8.83, and 8.48 days at at the above specified temperature and humidity levels, respectively. The total immature development durations of male individuals were 12.26, 11.65 and 11.62 days, and 8.67, 8.22 and 7.69 days, respectively, at the same temperature and humidity levels. The adult longevity of female individuals at 25°C and 30°C temperatures and 50%, 70% and 90% humidity levels were 11.03, 12.59 and 8.69 days, and 9.16, 9.63 and 10.10 days, respectively. The adult longevity of male individuals was 12.39, 16.86 and 15.16 days, and 10.74, 8.77 and 9.57 days at the same temperature and humidity levels respectively. The daily and total average egg numbers laid by the pest at 25°C and 50%, 70% and 90% relative humidity were 4.09, 4.03 and 3.36 eggs and 34.80, 31.27 and 24.37 eggs, respectively. At 30°C, the daily and total average egg numbers were 3.52, 3.28 and 3.21 eggs, and 26.40, 24.60 and 26.06 eggs, respectively. At temperatures of 25°C and 30°C, the intrinsic rate of increase (rm) values for the pest were recorded as 0.182, 0.191 and 0.174 for 50%, 70% and 90% humidity, respectively and 0.208, 0.207 and 0.221 day⁻¹, respectively. The net reproductive rate (Ro) at 25°C and 30°C temperatures, with the same humidity levels, was 21.38, 22.85, 15.62 and 16.16, 14.94 and 15.06 females/female/lifetime, respectively. The highest Mean generation time (T) of E. orientalis at 25°C was 16.78 days at 50% humidity, followed by 16.35 days at 70% humidity and 15.74 days at 90% humidity. At 30°C, the mean generation time under the same humidity conditions were 13.39, 13.08 and 12.27 days, respectively.