Özel gereksinimli bireylerin yaşadıkları sorunları aileleri ve öğretmenleri gözünden anlamak: Nimet Kamuran Korkmaz Özel Eğitim Uygulama Okulu örneği
Understanding the problems experienced by individuals with special needs from the perspectives of their families and teachers: The example of Nimet Kamuran Korkmaz Special Education Practice School
  1. Tez No: 955623
  2. Yazar: ESMA NUR DEDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Özel gereksinimli bireyler, doğum öncesi, doğum sırası ve sonrasında gelişim süreçlerinde ortaya çıkan çeşitli nedenlerle, bilişsel, dil, hareket, fizik, sosyal ve duygusal gelişimlerinde farklılık gösteren bireylerdir. Bu bireyler, özel gereksinimleri nedeniyle özel eğitime ihtiyaç duymaktadır. Türkiye'de nüfusun %12,3' ünün özel gereksinimli bireylerden oluştuğu tespit edilmiştir. Özel gereksinimli bireylerin toplumsal yaşamdaki deneyimleri, eğitim süreçlerinde karşılaştıkları sorunları ve sosyal alanda yaşadıkları problemleri, aileleri ve öğretmenleri gözünden çok yönlü bir bakış açısıyla ele almak önem arz etmektedir. Bu çalışma, özel gereksinimli bireylerin sosyal hayatta karşılaştıkları zorlukları, hem ailelerinin hem de özel eğitim öğretmenlerinin perspektifinden dinleyerek, yaşadığı sorunları görünür kılmayı amaçlamaktadır. Yorumlamacı-anlamacı bir yaklaşımla gerçekleştirilen bu araştırmada, nitel araştırma yöntemi kullanılarak: Nimet Kamuran Korkmaz Özel Eğitim Uygulama Okulunda öğrenim gören 10 öğrencinin velisi ve bu okulda çalışmakta olan 10 öğretmen ile derinlemesine görüşme tekniği yarı yapılandırılmış mülakat soruları ile veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, özel gereksinimli bireylerin yaşamlarında önlerine çıkan bariyerlerin yalnızca bireysel değil, toplumsal ve eğitimsel düzeyde de ciddi sorunlar yarattığını ortaya koymuştur. Özel gereksinimli bireyler, toplumsal yapının önemli bir parçasını oluşturmasına rağmen, karşılaştıkları sorunlar büyük ölçüde toplumsal yapı ve sistemsel yetersizlikler tarafından şekillendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Individuals with special needs are those who, due to various factors arising during prenatal, perinatal, or postnatal developmental stages, display differences in cognitive, language, motor, physical, social, and emotional development. These individuals require special education due to their specific needs. It has been determined that 12.3% of the population in Turkey consists of individuals with special needs. It is important to examine the experiences of individuals with special needs in social life, the challenges they face in educational processes, and the difficulties they encounter in social contexts from a multidimensional perspective, incorporating the views of their families and teachers. This study aims to make visible the challenges faced by individuals with special needs in social life by listening to the perspectives of both their families and special education teachers. Adopting an interpretive-constructivist approach, the research employs a qualitative method; data were collected and analyzed through in-depth interviews using semi-structured interview questions with 10 parents of students attending Nimet Kamuran Korkmaz Special Education Practice School and 10 teachers working at the same school. The findings of the study reveal that the barriers encountered by individuals with special needs create significant problems not only at the individual level but also at social and educational levels. Although individuals with special needs constitute an important part of the social structure, the challenges they face are largely shaped by societal structures and systemic inadequacies.