Yerel ve küresel ekonomik krizlerin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri ve sonuçları
Effects and consequences of local and global economic crises on the Turkish economy
  1. Tez No: 955627
  2. Yazar: TÜLAY UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, 1929 yılından 2021 yılına kadar yaşanan ekonomik ve siyasal krizlerin etkilerini incelemektedir. Türk ekonomisinde yaşanan kriz dönemlerinde alınan önlemler ve yürürlüğe konulan istikrar programlarının sonuçları Türk ekonomisinin şekillenmesi açısından önem taşımaktadır. Türk ekonomisi, 1929 yılından 2021 yılına kadar birtakım ekonomik krizle mücadele etmiştir. Özellikle 1929, 1946, 1958, 1974-1978, 1980, 1982, 1990, 1994, 2000-2001, 2008, 2018-2021 yılları arasında görülen krizler ekonomiye yön vermesi açısından önemlidir. Türk ekonomisinde meydana gelen krizler ekonomik belirsizliğe yol açmasının sebepleri, yansımaları ve sonuçları üzerinde durulmuştur. Bu tez, ortaya çıkan krizlerin Türk ekonomisinin ekonomik dengeleri, siyasal yapısı ve halka yansıması üzerindeki etkileri incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışmada Türk ekonomisinde yaşanan krizler ele alınarak, 1929 yılı ve 2021 yılına kadar olan süreyi kapsayan 1929, 1946, 1958, 1974-1978, 1980, 1982, 1990, 1994, 2000-2001, 2008, 2018-2021 dönemleri incelenmiştir. Ekonomik krizlerin ortaya çıkışı nedenleri, uygulamaya konulmuş politikalar ve ekonomik krizlerden sonra gelen reform süreçleri ayrıntılı olarak incelenmiştir Araştırmada 1929'dan 2021'e küresel ölçekte ve Türkiye ekonomisi özelinde yaşanan krizlerin karşılaştırılması yapılmıştır. 1929 yılından 2021 yılına kadar olan krizler incelenmiş ve krizlerden çıkış için öneride bulunulmuştur. Araştırmada resmi ekonomik veriler, devlet politikaları ve akademik kaynaklardan yararlanılmıştır. Sonuç olarak, Türk ekonomisinde 1929 yılından 2021 yılına kadar meydana gelen krizlerin birçoğu dış politik gelişmeler, global ekonomik dalgalanmalar, yapısal ekonomik problemler, yurtiçi siyasi gelişmeler, ekonomik belirsizliklerle ilişkili olduğu görülmektedir. Bu kapsamda ülkemizin aldığı tedbir paketleri, uygulamaya konulan istikrar programlarının sonuçları, yaşanan krizlerin ekonomiye yansımaları ve sonuçları değerlendirilmiş ve öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of the economic and political crises experienced from 1929 to 2021. The measures taken during the crisis periods in the Turkish economy and the results of the stability programs implemented are important in terms of shaping the Turkish economy. The Turkish economy has struggled with a number of economic crises from 1929 to 2021. The crises seen especially in the years 1929, 1946, 1958, 1974-1978, 1980, 1982, 1990, 1994, 2000-2001, 2008, 2018-2021 are important in terms of directing the economy. The reasons, reflections and results of the crises that occurred in the Turkish economy leading to economic uncertainty are emphasized. This thesis examines and evaluates the effects of the crises on the economic balances, political structure and public reflection of the Turkish economy. In the study, the crises experienced by the Turkish economy were examined, covering the period from 1929 to 2021. The periods of 1929, 1946, 1958, 1974-1978, 1980, 1982, 1990, 1994, 2000-2001, 2008, and 2018-2021 were also examined. The reasons for the emergence of economic crises, the policies implemented and the reform processes that followed the economic crises were examined in detail. In the study, a comparative analysis of the crises experienced in the Turkish economy from 1929 to 2021 was made. The crises from 1929 to 2021 were examined and suggestions were made for exiting the crises. Official economic data, state policies and academic sources were used in the research. As a result, it is seen that many of the crises that occurred in the Turkish economy from 1929 to 2021 are related to foreign political developments, global economic fluctuations, structural economic problems, domestic political developments, and economic uncertainties. In this context, the precautionary packages taken by our country, the results of the stability programs implemented, the reflections and consequences of the crises on the economy were evaluated and suggestions were made.