Romantik ilişki içerikli obsesif kompulsif bozukluk belirtileri ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between romantic relationship-related obsessive compulsive disorder symptoms and psychological well-being
  1. Tez No: 955626
  2. Yazar: BESTE ERVA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİŞAN BURAK YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, romantik ilişki içerikli obsesif kompulsif bozukluk belirtileri ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada, romantik ilişki içerikli obsesif kompulsif bozukluğun ana bileşenlerinden biri olan partnere ilişkin obsesif kompulsif bozukluk belirtilerine odaklanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 18-75 yaş aralığındaki romantik ilişkisi olan/olmayan 472 gönüllü katılımcı (378 Kadın, 94 Erkek) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Partnere İlişkin Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği ve Çok Boyutlu Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. İlişkisel tarama modeli kullanılan çalışmada, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) programı ile istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, partnere ilişkin obsesif kompulsif bozukluk belirtilerinin“duygusal istikrar”,“dış görünüş”ve“zeka”alt boyutlarının psikolojik iyi oluş ile zayıf düzeyde ve negatif yönde anlamlı ilişkili olduğu saptanmıştır. Partnere ilişkin obsesif kompulsif bozukluk belirtilerinin“ahlaklılık”,“sosyallik”ve“yeterlilik”alt boyutları ile psikolojik iyi oluş arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. Sonuç olarak, partnere ilişkin obsesif kompulsif bozukluk belirtileri ile psikolojik iyi oluş arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between romantic relationship obsessive-compulsive disorder symptoms and psychological well-being. The study focused on symptoms of partner-related obsessive-compulsive disorder, which is one of the main components of obsessive-compulsive disorder involving a romantic relationship. The study sample consisted of 472 volunteer participants (378 female, 94 male) between the ages of 18-75, with and without a romantic relationship. In the study, the data collection tools included to Informed Consent Form, Demographic Information Form, Partner-Related Obsessive-Compulsive Symptom Scale, and Multidimensional Psychological Well-Being Scale. In the study using the correlational survey design, statistical analyzes were conducted using the NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) program. As a result of the analyses, it was determined that the sub-dimensions of“emotional stability”,“physical appearance”and“intelligence”of the partner-related obsessive-compulsive disorder symptoms were weakly and negatively significantly correlated with psychological well-being. The sub-dimensions of“morality”,“sociability”and“competence”in partner-related obsessive-compulsive disorder symptoms were not significantly associated with psychological well-being. As a result, a significant relationship was found between partner-related obsessive-compulsive disorder symptoms and psychological well-being.