Kocadarı (Sorghum vulgare L.) tohumlarına farklı ön uygulamalarının (priming) ilk gelişme dönemindeki etkileri2 aşama olup tez ve sera şeklinde devam etmektedir.sera çalışmam ankara üniversitesi tarla bitkileri bölümünde yürütülmektedir.
Effects of different pre-applications on priming seeds duringthe first development period
  1. Tez No: 955629
  2. Yazar: ASLI SÖZERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA İDİKUT, PROF. DR. SAİME İKİNCİKARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tarımı yapılan bitkilerden olan kocadarı tohumlarının çimlenmesi ve torak yüzeyine çıkışında gecikmeler olmaktadır. Bu nedenle kocadarı tohumlarının çimlenme süresini kısalmak amacıyla farklı kimyasallar kullanılarak laboratuvar ve sera koşullarında çimlendirme araştırılması yapılmıştır. Araştırma, 2023 ve 2024 yıllarında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü laboratuvar ortamı ve sera koşullarında yürütülmüştür. Tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü yürütülen çalışmada Kontrol, PEG (%20), Mannitol (%6), Sorbitol (%10) ve saf su (24 saat) olmak üzere toplam beş uygulama kullanılmıştır. 24 saat adı geçen ortamlarda bekletilen tohumlar daha sonra 24 saat boyunca havlu kâğıtlar üzerinde kurutularak, çimlenmeye bırakılmıştır. Çimlenme ortamında çimlenme gözlenen tohumların çimlenme hızı ve çimlenme gücü, sürgün uzunluğu, kökçük uzunluğu, sürgün yaş ağırlığı, kökçük yaş ağırlığı, sürgün kuru ağırlığı, kökçük kuru ağırlığı hem sera, laboratuvar koşullarında, ayrıca sera koşullarında sürme hızı, sürme gücü, kök uzunluğu, fide uzunluğu, fide yaş ağırlık, fide kuru ağırlığı gibi özellikler gözlemlenmiştir. Labaratuvar ve sera çalışmalarına yönelik uygulamalar arası fark önemli bulunmuş olup, en yüksek çimlenme hızı, çimlenme gücü, sürme hızı ve sürme gücü saf su ve PEG %20 uygulamalarında kaydedilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde ön uygulama kocadarı (Sorghum vulgare L.) çeşidine ilişkin tohumda hızlı çimlenme ve ilk gelişmesine katkı sağlayarak, fide ve kök gelişiminde artış gözlenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda; çimlenmeye bırakılan tohumlarda yapılan incelemelerde çimlendirmenin ikinci gününde gerçekleştirilen sayımlarda; kontrol grubundaki (işlem yapılmayan ) tohumlarda çimlenme gözlenmemiştir.Ancak diğer dört uygulamada farklı oranlarda çimlenmemeydana gelmiştir. Ayrıca çimlenme hızı ve çimlenme gücünün kontrol grubuna kıyasla ön uygulama (priming) yapılan tohumlarda önemli derecede artış gözlenmiştir. Kurulan denemede gözlenen veriler ile elde edilen sonuçlar uygulanabilirliğine yönelik değerlendirmeler labaratuvar ve sera koşullarında gözlemlenerek değerlendirmenin daha uygun ve kesin sonuca yönelik olacağı kararına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are delays in the germination and emergence of millet seeds, one of the cultivated plants, to the soil surface. For this reason, germination research was conducted under laboratory and greenhouse conditions by using different chemicals in order to shorten the germination time of sorghum seeds. The research was conducted in laboratory and greenhouse conditions at Ankara University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops, in 2023 and 2024. In the study conducted with four replications according to the randomized block trial design, a total of five applications were used: Control, PEG (20%), Mannitol (6%), Sorbitol (10%) and pure water (24 hours). The seeds were kept in the mentioned environments for 24 hours and then dried on paper towels for 24 hours and allowed to germinate. Germination speed and germination power of seeds with germination observed in the germination medium, stalk length, radicle length, stalk fresh weight, radicle fresh weight, stalk dry weight, radicle dry weight both in greenhouse and laboratory conditions, as well as germination speed, shoot power, root length, in greenhouse conditions. Characteristics such as seedling length, seedling fresh weight, seedling dry weight were observed. The difference between the applications for laboratory and greenhouse studies was found to be significant, and the highest germination rate, germination power, sprouting speed and sprouting power were recorded in pure water and PEG 20% applications. When the results were examined, it was observed that the pre-treatment contributed to the rapid germination and initial development of the seed of the variety of millet (Sorghum vulgare L.), and an increase in seedling and root development was observed. According to the obtained data; in the examinations made on the seeds left to germinate, in the counts made on the second day of germination; no germination was observed in the seeds in the control group (without treatment). However, germination occurred at different rates in the other four applications. In addition, a significant increase was observed in the seeds with pre-treatment (priming) compared to the control group in terms of germination speed and germination power. The data observed in the established trial and the evaluations regarding the applicability of the results obtained were observed in laboratory and greenhouse conditions, and it was decided that the evaluation would be more appropriate and aimed at definite results.