Artvin-Arhavi yöresinde günümüzde yapılan mısır kapçığı örücülüğü
Corn cob knitting done today in the Artvin-Arhavi region
  1. Tez No: 955645
  2. Yazar: PERİHAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA SERPİL ORTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada Artvin-Arhavi yöresinde günümüzde yapılan mısır kapçığı örücülüğünü ayrıntılı olarak incelemek ve gelecek kuşaklara aktarılacak şekilde kaynak oluşturmak amaçlanmıştır. Bu temel amaç doğrultusunda araştırmanın kavramsal çerçevesini Arhavi yöresi hakkında genel bilgi, yöredeki geleneksel el sanatları, el sanatları, bitkisel örücülük, bitkisel örücülüğün sınıflandırılması, bitkisel örücülükte kullanılan hammadde ve özellikleri, bitkisel örücülükte kullanılan araçlar, bitkisel örücülükte kullanılan teknikler, mısır kapçığı örücülüğü, mısır kapçığında kullanılan araç, gereç, teknik ve motifler hakkında literatür taraması ile elde edilen bilgiler oluşturmaktadır. Yörede mısır kapçığı örücülüğü yapan ustalardan elde edilen 32 eserin fotoğrafı çekilerek bu eserlerin türü, boyutu, kullanılan araç, gereç, teknik, renk, motifleri incelenerek her biri için ayrı oluşturulmuş bilgi formlarında verilmiş, bu bilgiler tablolara aktırılarak yorumlanmıştır. Mısır kapçığı örücülüğü yapan 20 bireyle yüz yüze yapılan 25 soruluk ankette bu sanatı yürüten bireylerin cinsiyet, yaş, medeni durumları, eğitim durumları, meslekleri, ne zamandır yaptıkları ve nereden öğrendikleri sorulmuştur. Ayrıca kullandıkları araç, gereç, teknik, renk, motifleri, araç-gereçleri nasıl temin ettikleri, motifleri nereden esinlendikleri, hangi mevsimde yaptıkları, ürünü yapma süresini, karşılaştıkları sorunları, nereye satış yaptıkları ve kazanç sağlama durumlarını, günümüzde bu sanatın devam edip etmediğine yönelik sorular sorularak elde edilen veriler tablolara aktarılarak yorumlanmıştır. Yörede unutulmaya yüz tutmuş, nadiren yapıldığı anlaşılan sanatı yapan bireylerin ata sanatını sürdürme, satış yaparak aile bütçesine katkıda bulunma amaçlarının hammadde temini ve pazarlama sorunu nedeni ile gerçekleştiremedikleri görülmektedir. Buna yönelik yararlı olacağı düşünülen faaliyetler öneriler bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the corn husk weaving currently practiced in the Artvin-Arhavi region and to create a written source that can be passed on to future generations. In line with this purpose, the conceptual framework includes general information about the Arhavi region, traditional handicrafts, plant-based weaving, its classification, raw materials and tools used, techniques, and the specific features of corn husk weaving such as tools, materials, techniques, and motifs. These topics were reviewed through literature research. Photographs were taken of 32 products made by local artisans. Each product was examined based on its type, size, tools, materials, technique, color, and motif. The findings were recorded in individual forms and transferred into tables for analysis. A face-to-face survey with 25 questions was conducted with 20 individuals who currently practice corn husk weaving. The survey gathered data on gender, age, marital status, education, occupation, how long they have practiced the craft, and where they learned it. It also included questions about materials, tools, techniques, seasonal production, sources of motifs, sales, income, and encountered problems. Findings show that the craft is rarely practiced today. Most artisans aim to preserve a cultural tradition and support their family income, but face difficulties in accessing raw materials and markets. Suggestions for revitalizing this traditional art are provided in the recommendations section.