Yeni nesil terörizm bağlamında terör örgütlerinde siyasallaşma: PKK/KCK örneği
Political transformation of terrorist organizations in the context of new generation terrorism: The case of PKK/KCK
- Tez No: 955650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, PKK/KCK terör örgütünün toplumsal alanda yürüttüğü siyasallaşma faaliyetlerini çok boyutlu bir bakış açısı ile incelemeyi amaçlamaktadır. Tez çalışmasında örgütün, salt silahlı mücadeleyle değil, aynı zamanda ideolojik, kültürel ve sivil yapılanmalar üzerinden de geniş bir toplumsal taban üretme çabası içinde olduğu varsayımından hareket edilmiştir. Bu doğrultuda çalışma; örgütün toplumsal tabana nüfuz etme stratejilerini, bu stratejilerdeki dönüşümleri, kullandığı ideolojik söylemleri ve oluşturduğu paralel yapılanmaları detaylı olarak analiz etmeyi hedeflemiştir. Tezin kapsamını; terör örgütünün örgütsel dokümanları, kongre kararları, yayınları, söylemleri, resmî kurumlardan elde edilen bilgi/belgeler ile bu alanda yapılmış akademik çalışmalar oluşturmaktadır. Çalışma, hem terör örgütünün kendi metinlerine hem de bu metinleri çözümleyen bilimsel literatüre dayanarak çok boyutlu bir inceleme ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis undertakes a comprehensive examination of the politicization strategies employed by the PKK/KCK terrorist organization within the societal domain, adopting a multidimensional analytical lens. The core premise of the study is that the organization, far from relying solely on armed struggle, has actively sought to construct an expansive and enduring social base through ideological propagation, cultural engineering, and the establishment of civilian-appearing structures. In this context, the research delves into the organization's evolving methods of social infiltration, its discursive shifts, and the formation of parallel institutions designed to mirror state-like functions. The analysis is grounded in a broad corpus of primary sources, including official documents, congress resolutions, ideological publications, and public statements, as well as verified data from institutional archives and relevant academic literature. Methodologically, the study is qualitative in nature, structured around an extensive literature review. The theoretical framework is informed by critical approaches in ideology studies, theories of social movements, and radical political thought. It brings together conceptual deconstruction with textual analysis to illuminate the ideological architecture underpinning the organization's socio-political strategies. The findings reveal a calculated balance between ideological continuity and tactical adaptability, whereby the organization operationalizes legality as a façade to legitimize its long-term separatist objectives. Through legally codified yet ideologically charged entities, the group sustains its presence in the civic realm, blurring the lines between legality and insurgency.