Lavanta uçucu yağı içeren kozmetik amaçlı formülasyon çalışmaları
Cosmetic purpose formulation studies containing lavender essential oil
- Tez No: 955652
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Uçucu bir yağ olan Lavanta yağının anksiyolitik, antiinflamatuar, antinosiseptif, antioksidan ve antimikrobiyal etkileri olduğu bilinmektedir. Lavanta esansiyel yağları gibi ürünler, antibiyotik direnci, istilacı tedaviler, yan etkiler ve hatta uyuşturucu bağımlılığı sorununa çözüm sunabilmekte ve bu nedenle gıda, kozmetik ve tıp alanlarında geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ancak uçucu yağların doğrudan uygulanması, bileşenlerinin hızlı bir şekilde buharlaşmasına neden olabilmekte ve etkinliklerini azaltabilmektedir. Bu nedenle, tez çalışmaları kapsamında uçucu bir yağ olan Lavanta yağının daha uzun süreli etki sağlayabileceği yeni taşıyıcı sistemlere yüklenmesi planlanmıştır. Bu amaçla lavanta yağı içeren mikroemülsiyon ve nano yapılı lipit taşıyıcı sistemlerin (NLC) hazırlanması ve in vitro karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lavender oil, an essential oil, is known to have anxiolytic, anti-inflammatory, antinociceptive, antioxidant and antimicrobial effects. Products such as lavender essential oils can provide solutions to antibiotic resistance, invasive treatments, side effects and even drug addiction, and therefore have a wide range of use in the food, cosmetics and medical fields. However, direct application of essential oils can cause rapid evaporation of their components and reduce their effectiveness. Therefore, within the scope of the thesis studies, it was planned to load lavender oil, an essential oil, into new carrier systems that can provide longer-lasting effects. For this purpose, preparation of microemulsion and nanostructured lipid carrier systems (NLC) containing lavender oil and in vitro characterization studies were carried out.