Fotoyaşlanmayı önlemeye yönelik jel yapılı formülasyonların hazırlanması ve in vitro değerlendirilmesi
Preparation and in vitro evaluation of gel-structured formulations to prevent photoaging
  1. Tez No: 955653
  2. Yazar: EMEL YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnsan vücudundaki en büyük organ olan deri, iç ve dış faktörler sebebiyle zaman içerisinde yaşlanmaktadır. Deri üzerindeki değişimin en önemli dış faktörü güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınlarıdır. Güneş ışınlarından kaynaklanan ince çizgi ve kırışıklık görünümü, yaşa bağlı biyolojik değişimlerden bağımsız olarak foto yaşlanma olarak tanımlanmaktadır. Tez çalışmamızda mor ötesi ışınlarından UVA ve UVB ışınlarının her ikisini önleyebilecek ve derinin güneşin bu zararlı ışınlarından korunmasını sağlayabilecek bis-etilheksiloksifenol metoksifenil triazin (Tinosorb® S) maddesi içeren yeni kozmetik taşıyıcı sistemler geliştirilmiştir. Tez çalışmaları kapsamında, polimerik nanopartiküller (PNP) ile nano yapılı lipit taşıyıcı partiküller (NLC) hazırlanmış ve elde edilen partiküller Carbopol® 996 ile hazırlanan jel taşıyıcı sistemlere yüklenmiştir. Hazırlanan partiküler sistemlerin ve jel formülasyonların karakteristik özellikleri detaylı olarak incelenerek etkin maddenin etkinliğini ve kararlılığını koruyan ve olası yan etkileri en aza indirme potansiyeline sahip yeni kozmetik taşıyıcı sistemler başarı ile hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The skin, the largest organ of the human body, undergoes aging due to both intrinsic and extrinsic factors. Among these, ultraviolet (UV) radiation from sunlight is the most significant external contributor. The formation of fine lines and wrinkles resulting from sun exposure, known as photoaging, occurs independently of chronological aging. In this thesis, novel cosmetic carrier systems were developed incorporating bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine (Tinosorb® S), a broad-spectrum UV filter effective against both UVA and UVB radiation. Polymeric nanoparticles (PNP) and nanostructured lipid carriers (NLC) were formulated and subsequently incorporated into gel-based systems using Carbopol® 996. The physicochemical characteristics of the particulate systems and gel formulations were thoroughly evaluated. As a result, stable and effective cosmetic carrier systems were successfully developed, offering potential to enhance active ingredient stability and minimize adverse effects.