Isparta ve Afyonkarahisar yöresinde koyun ve keçilerde bulaşıcı agalaksi hastalığı varlığının araştırılması
Investigation of contagious agalactia disease presence in sheeps and goats in İsparta and Afyonkarahisar region
- Tez No: 610027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYTULLAH KENAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin önemli sorunlarından biri olan Bulaşıcı agalaksi hastalığı yüksek morbidite oranına sahiptir ve önemli ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Isparta ve Afyonkarahisar Yöresinde Bulaşıcı agalaksi hastalığı ile ilgili yeterli çalışma yoktur. Bu çalışmada Isparta ve Afyonkarahisar Yöresinde Bulaşıcı agalaksi hastalığının varlığıyla ilgili araştırma yapılması amaçlandı. 220 adet küçükbaş hayvan işletmesinde bulunan 45.500 adet küçükbaş hayvan Bulaşıcı agalaksi hastalığı yönünden tarandı. 21 adet küçükbaş hayvan işletmesinden 139 adet keçi, 56 adet koyun, 3 adet oğlak, 2 adet teke, 2 adet kuzu olmak üzere toplam 202 adet hayvandan numune alındı. 91 adet süt numunesi, 28 adet burun sıvabı, 101 adet göz sıvabı, 8 adet eklem sıvısı, 61 adet kulak sıvabı olmak üzere toplam 289 adet numune alındı. . 28 adet burun sıvabının 3'ünden Mycoplasma spp. izole edildi. Mycoplasma spp. izole edilen 3 izolata Mycoplasma agalactiae PCR uygulandı ve izolatlar M. agalactiae yönünden negatif bulundu. Koloni morfolojileri incelendi ve yapılan biyokimyasal testler, üreme inhibisyon testi ile 1 (% 0,49) etkenin M. arginini olduğu tespit edildi ve 2 (% 0,99) etkenin merkezsiz koloni morfolojisine sahip M. ovipneumoniae olduğu belirlendi. Bulaşıcı agalaksi'ye neden olan dört etkenden hiçbiri izole ve identifiye edilemedi.
Özet (Çeviri)
Contagious agalactia disease, which is one of the major problems of ovine breeding, has a high morbidity rate and leading to significant economic losses. The aim of this study was to investigate the presence of Contagious agalactia in Isparta and Afyonkarahisar region. 45.500 small ruminant in 220 herds were screened for Contagious agalactia. A total of 202 animals were sampled from 139 goats, 56 sheep, 3 goats, 2 goats, 2 lambs from 21 herds. 91 milk samples, 28 nasal swabs, 101 eye swabs, 8 articular fluids, 61 ear swabs, total 289 samples were taken. Mycoplasma spp. was isolated from 3 nasal swabs. Mycoplasma agalactiae PCR was applied to 3 isolates isolated to be Mycoplasma spp. and the isolates found to be negative for M. agalactiae. Colony morphologies were examined and biochemical tests and growth inhibition test revealed that 1 (0.49%) was M. arginine and 2 (0.99%) were found to be M. ovipneumoniae with centerless colony morphology. As a result, none of the four factors causing Contagious agalactia were isolated and identified.