Allium yesilyurtense (Yeşilyurt soğanı) ve Allium adiyamanense (Adıyaman soğanı) bitkilerinden fenolik asit tayini ve flavonoidlerin HPLC yöntemiyle tayini ve biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of phenolic acid and flavonoid contents and determination of their biological activities via HPLC method in Allium yesilyurtense (Yeşilyurt onion) and allium Adiyamanense (Adıyaman onion)
  1. Tez No: 955690
  2. Yazar: BURAK ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PARHAM TASLIMI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Doğal kaynaklar, insanlık için değerli biyoaktif bileşiklerin kaynağı olarak uzun zamandır ilgi odağı olmuştur. Bitkiler özellikle çeşitli biyoaktif bileşikler içerdikleri için sağlık açısından büyük potansiyel taşırlar. Bu çalışma, Allium yesilyurtense (Yeşilyurt soğanı) ve Allium adiyamanense (Adıyaman soğanı) bitkilerinin fenolik asit ve flavonoid içeriklerinin belirlenmesi ve bu bitkilerin biyolojik aktivitelerinin anlaşılması amacıyla yürütülmektedir. Bu tezin temel amacı, Yeşilyurt soğanı ve Adıyaman soğanı bitkilerinin kimyasal bileşimlerini ayrıntılı bir şekilde inceleyerek içerdikleri fenolik asitler ve flavonoid miktarlarını belirlemektir. Ayrıca, bu bitkilerin özütlerinin biyolojik aktivitelerini değerlendirmek amacıyla çeşitli biyolojik testler kullanılacaktır. Bu çalışma, bitkilerin kimyasal bileşimini ve biyolojik potansiyellerini belirleyerek, doğal kaynaklardan elde edilebilecek yeni biyoaktif bileşiklerin potansiyelini ortaya çıkarma çabasını temsil etmektedir. Çalışmanın önemi, bu endemik bitki türlerinin kimyasal bileşimlerinin detaylı bir şekilde karakterize edilmesi ve potansiyel sağlık yararlarının anlaşılması açısından büyük bir değere sahiptir. Fenolik asitler ve flavonoidler gibi bileşikler, antioksidan, anti-enflamatuar, antikanser ve antimikrobiyal gibi çeşitli biyolojik aktivitelerle ilişkilendirilmiştir. Bu çalışma, bitkilerin içerdikleri bu bileşikler aracılığıyla nasıl sağlık faydaları sağlayabileceğini aydınlatarak tıbbi ve sağlık alanında yeni yaklaşımların geliştirilmesine katkı sağlayabilir. Özgün değer olarak, bu çalışma Türkiye'nin yerel bitki türlerinden elde edilen fenolik asit ve flavonoid içeriği bakımından zengin bitkilerin biyolojik aktivitelerini incelemesi açısından özgün bir yaklaşım sunmaktadır. Elde edilen sonuçlar, bitkilerin kimyasal bileşimlerini ve biyolojik etkilerini anlamamıza yardımcı olabilir, bu da gelecekteki sağlık ürünlerinin ve ilaçların geliştirilmesine olanak tanıyabilir. Kuramsal yaklaşım, bitkilerin içerdikleri fenolik asitler ve flavonoidlerin temel özelliklerini ve biyolojik etkilerini anlamamızı sağlar. Bu yaklaşım, bitkilerin biyolojik aktivitelerini moleküler düzeyde incelememize yardımcı olabilir. Bu çalışmada kullanılacak yöntemler arasında HPLC (High-Performance Liquid Chromatography) yöntemi öne çıkmaktadır. Bu yöntem, bileşikleri yüksek çözünürlükte ayırabilen ve analiz edebilen güçlü bir tekniktir. HPLC yöntemi sayesinde, bitkilerin özütlerindeki fenolik asitler ve flavonoidler ayrıntılı bir şekilde analiz edilebilecektir. Sonuç olarak, bu çalışma, Yeşilyurt soğanı ve Adıyaman soğanı bitkilerinin fenolik asit ve flavonoid içeriklerini belirlemeyi ve bu bitkilerin potansiyel biyolojik aktivitelerini anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, doğal kaynaklardan elde edilen yeni bileşiklerin sağlık alanında kullanım potansiyelini değerlendirmemize yardımcı olabilir. Sonuç olarak, bu çalışma, Allium yesilyurtense ve Allium adiyamanense bitkilerinin kimyasal bileşimini belirlemeyi ve bu bitkilerin potansiyel biyolojik aktivitelerini anlamayı amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular, bitkilerin sağlık alanında potansiyel kullanımını destekleyebilir.
Özet (Çeviri)
Natural resources have long been a focal point as a valuable source of bioactive compounds for humanity. Plants, in particular, hold significant potential for health due to their diverse array of bioactive compounds. This study is conducted with the purpose of determining the phenolic acid and flavonoid contents in Allium yesilyurtense (Yeşilyurt Onion) and Allium adiyamanense (Adıyaman Onion) plants, as well as comprehending their biological activities. The fundamental aim of this thesis is to extensively examine the chemical compositions of Yeşilyurt Onion and Adıyaman Onion plants, thereby determining the quantities of phenolic acids and flavonoids they contain. Additionally, various biological tests will be utilized to evaluate the biological activities of the plant extracts. This study strives to reveal the potential of deriving new bioactive compounds from natural sources by elucidating the chemical compositions and biological potentials of these plants. The significance of this research lies in the comprehensive characterization of chemical compositions in these endemic plant species and understanding their potential health benefits. Compounds like phenolic acids and flavonoids are associated with diverse biological activities such as antioxidative, anti-inflammatory, anticancer, and antimicrobial effects. By shedding light on how these compounds within plants can contribute to health benefits, this study can contribute to the development of novel approaches in the medical and health domains. In terms of its originality, this study presents a unique approach by examining the biological activities of bioactive compounds derived from Turkey's local plant species rich in phenolic acids and flavonoids. The obtained outcomes can aid in comprehending the chemical compositions and biological impacts of these plants, potentially facilitating the development of future health products and medications. The theoretical approach encompasses understanding the fundamental properties and biological effects of phenolic acids and flavonoids present in plants. This approach can assist in scrutinizing the biological activities of plants on a molecular level. Among the methods employed in this study, the High-Performance Liquid Chromatography (HPLC) method stands out. HPLC is a potent technique capable of high-resolution separation and analysis of compounds. Through the application of the HPLC method, detailed analysis of phenolic acids and flavonoids within plant extracts can be accomplished. In conclusion, this study aims to determine the phenolic acid and flavonoid contents of Yeşilyurt Onion and Adıyaman Onion plants and comprehend their potential biological activities. The findings of this study have the potential to contribute to the evaluation of the utilization of novel compounds from natural sources in the realm of health. Overall, this study endeavors to ascertain the chemical composition of Allium yesilyurtense and Allium adiyamanense plants, and to understand their potential biological activities. The acquired findings may bolster the potential utilization of these plants in the field of health.