Ücret teorileri ve işgücü piyasasında cinsiyet eşitsizliği: Özel sektörde cinsiyete dayalı ücret farkının karşılaştırmalı bir analizi
Wages theories and gender inequality in the labour market: A comparative analysis of the gender pay gap in the private sector
- Tez No: 955698
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, toplumsal cinsiyet temelli ücret eşitsizliğini, işgücü piyasası dinamikleri çerçevesinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Teorik bölümde ücret farklılıklarına ilişkin kuramsal yaklaşımlar cinsiyet perspektifiyle ele alınmakta; Klasik, Keynesyen, Neoklasik ve Marksist teoriler ile İnsan Sermayesi, Ayrımcılık ve Segmentasyon kuramları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmektedir. Politika düzeyinde, Türkiye ve Avrupa ülkelerinde uygulanan toplumsal cinsiyet eşitliği stratejileri ve Türkiye'nin küresel göstergelerdeki konumu incelenmektedir. Ampirik bölümde, Türkiye Hanehalkı İşgücü Araştırması (THIA) 2022 mikro verileri kullanılarak Mincer kazanç modeli ve Oaxaca-Blinder ayrıştırması aracılığıyla özel sektördeki ücret farklılıkları analiz edilmekte ve eşitsizliğin bileşenleri ortaya konmaktadır. Bulgular, bireysel farklılıkların yanı sıra ayrımcılık ve kurumsal faktörlerin de cinsiyet temelli ücret farkında belirleyici rol oynadığını göstermektedir. Sonuç olarak, mevcut politika ve uygulamaların yetersizliği dikkat çekmekte; kurumsal düzeyde şeffaflık ve denetimin artırılması gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents a comparative analysis of gender-based wage inequality by addressing both theoretical and empirical dimensions within the framework of labour market dynamics. In the theoretical section, various economic theories are analysed through a gender-sensitive lens. Classical, Keynesian, Neoclassical and Marxist approaches are discussed alongside human capital, discrimination and segmentation theories. At the policy level, gender equality strategies adopted in Türkiye and European countries are examined, as well as Türkiye's position in global gender indexes. The empirical section employs microdata from the 2022 Household Labour Force Survey conducted by the Turkish Statistical Institute (TUIK) to apply the Mincer earnings function and the Oaxaca–Blinder decomposition method, identifying the underlying components of the gender wage gap in the private sector. The findings show that wage disparities are shaped not only by individual attributes, but also by structural inequalities and discriminatory practices. The study evaluates institutional measures for addressing gender inequality and presents relevant policy recommendations. Emphasis is placed on the need to strengthen both legal frameworks and organisational mechanisms to ensure gender pay equity.