Birincil bölüşüme devlet müdahalesi
State intervention in primary distribution
  1. Tez No: 825588
  2. Yazar: ASLI CEREN SARAL ABUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL BAHÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı devletin birincil bölüşümdeki rolü ve müdahale araçlarını tartışmak ve devletin iktisadi bölüşümdeki rolünün yeniden bölüşüm olarak sınırlandırılmasını sorgulamaktır; zira bu tür bir sınırlama, devletin ilk elden piyasaların kurucusu ve düzenleyicisi olarak birincil bölüşüm alanında yaptığı müdahaleyi göz ardı etmek anlamına gelmektedir. Bu amaç çerçevesinde öncelikle farklı iktisat okullarının bölüşüm ve ücret teorileri ile devletin ekonomideki rolüne ilişkin yaklaşımları incelenmektedir. Sonrasında ise emek piyasalarına yönelik devlet düzenlemelerinin on dokuzuncu yüzyıldan günümüze kadar olan kısa bir tarihsel gelişimi ele alınmaktadır. Temel yaklaşımımız birincil bölüşümün üretim ilişkileri öncesinde ve sınıfsal çatışmanın sonucu olarak belirlendiğidir. Emek ve sermaye arasındaki sınıf çatışmasının ortaya çıktığı alan emek piyasalarıdır ve devlet bu piyasaların oluşumu ve işleyişine çeşitli düzenlemelerle müdahale etmektedir. Çalışmada bu düzenlemelerin ücret payları üzerindeki etkisi regresyon analizi yöntemi ile 1990-2020 yılları arasında 34 OECD ülke verisi kullanılarak, imalat sektörü ücret payı için araştırılmış, özellikle asgari ücretin düzeyinin ve bu bağlamda asgari ücret düzenlememelerinin ücret payları üzerinde önemli ölçüde olumlu etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bir diğer önemli bulgumuz yedek işgücü ordusunun ücret payları üzerindeki olumsuz etkisidir. Bu bulgular hükümetlerin, asgari ücret gibi emek piyasasına yönelik emek yanlısı politikalarla ve işçileri işsizlik tehdidi karşısında koruyan ya da istihdam olanaklarını genişleten düzenlemeler ve politika uygulamalarıyla; etkili ve kalıcı bölüşüm politikaları uygulayabileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to argue the role of the state and its means of intervention in primary distribution and to challenge the confining of the state's role in economic distribution to redistribution since such a confinement means to discount the state's intervention in primary distribution as the founder and regulator of markets. For this purpose, first of all, the theories of distribution and wages of various schools of economics and their approaches to the role of the state in the economy are examined. Then, the historical development of state regulations in labor markets from the nineteenth century to the present day is discussed. Our main approach is that primary distribution is determined prior to relations of production, as a result of class conflict. The realm where the class conflict between labor and capital arises is the labor market, and the state intervenes in the formation and functioning of these markets with various regulations. In the study, the impact of these regulations on wage shares is investigated by regression analysis method using data of 34 OECD countries between 1990 and 2020 for manufacturing sector, and it is concluded that especially the level of minimum wage and minimum wage regulations in this context have a significant positive effect on wage shares. Another important finding is the negative effect of the reserve army on wage shares. These findings suggest that governments can implement effective and long-term distributional policies through pro-labor policies such as minimum wages and regulations and policies that protect workers against the threat of unemployment and expand employment opportunities.