Farklı formülasyonlarla elde edilmiş sinbiyotiklerin biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of biological activities of synbiotics obtained with different formulations
- Tez No: 955697
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN CANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Mikrobiyoloji, Nutrition and Dietetics, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Probiyotikler ve prebiyotiklerin birlikte kullanılmaları sinerjik etki yaratmakta ve bağırsakta canlı probiyotik hücre sayısının artmasını sağlamaktadır. Prebiyotikler doğal veya sentetik olarak elde edilebilen, şeker poliolleri içeren sindirilmeyen karbonhidrat molekülleridir. Gastrointestinal sistemde bulunan bağırsak mikroorganizmalarını besleme, metabolik aktivitelerini önemli ölçüde iyileştirme, sindirimi, besin emilim kapasitesini ve bağışıklık sistemini iyileştirme yeteneği nedeniyle patojenik mikroorganizmaların büyümesini engellerler. Prebiyotikler, asidik ortamlarda kalma ve ince bağırsaktaki çeşitli sindirim enzimlerine karşı direnci koruma yeteneğine sahiptir böylece fermente edilen ve kısa zincirli yağ asitlerinin üretimine yol açan yararlı bağırsak mikroorganizmalarının büyümesini sağlar. Tez kapsamında, kolostrumdan izole ettiğimiz probiyotik bakterileri beş farklı prebiyotik ile farklı kombinasyonlarla formülize edip besiyerlerinde geliştirerek biyolojik aktivitelerini belirledik. Çalışmada farklı formülasyonlarla elde edilecek olan sinbiyotiklerin; gıda takviyesi, kozmetik, hayvan sağlığı gibi birçok alanda kullanılabilme potansiyellerini ortaya çıkaracak ve kullanım alanlarına uygun formda ürün tasarlama açısından zengin bir kaynak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The combined use of probiotics and prebiotics creates a synergistic effect and increases the number of live probiotic cells in the intestine. Prebiotics are indigestible molecules containing sugar polyols that can be obtained naturally or synthetically. They nourish intestinal microorganisms located in the gastrointestinal tract, inhibit the growth of pathogenic microorganisms due to the ability to significantly improve their metabolic activity, improve digestion, nutrient absorption capacity and the immune system. Prebiotics have the ability to persist in acidic environments and maintain resistance to various digestive enzymes in the small intestine, thereby enabling the growth of beneficial intestinal microorganisms that ferment and lead to the production of short-chain fatty acids. Our aim in this study is to determine the biological activities of probiotic bacteria isolated from colostrum and five different prebiotic sources by cultivating them in media formulated with different combinations. The synbiotics to be obtained with different formulations in the study will reveal their potential to be used in many areas such as food, cosmetics, animal health and will create a rich source in terms of designing products in a form suitable for use.