Hemşirelerin entübe yoğun bakım hastalarında ağrı kontrolüne ilişkin bilgi ve uygulamaları
The nurses knowledge and practice about pain management in intubated intensive care patients
  1. Tez No: 419946
  2. Yazar: MERYEM TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN AKYOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin entübe yoğun bakım hastalarında ağrı kontrolüne ilişkinbilgi ve uygulamalarının belirlemek ve entübe hastalarda ağrı kontrolüne ilişkin katkısağlayıcı öneriler getirmek amacıyla tanımlayıcı bir araştırma olarak 28/11/2011-28/02/2012 tarihleri arasında uygulandı. Araştırmanın evrenini 4 Eğitim ve Araştırma hastanesinde 3. Düzey Yoğun Bakımdaçalışan 156 hemşire, örneklemini ise çalışmaya katılmayı kabul eden 87 hemşireoluşturdu. Araştırma verileri hemşirelerin ağrı değerlendirmesine ilişkin bilgi vedavranışlarını içeren anket formu ile toplandı.Araştırmada elde edilen veriler SPSS 17.0 programı kullanılarak analiz edildi. Verilertanımlayıcı istatistiksel yöntemleri (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart sapma)kullanılarak değerlendirildi. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındakifarkı Man Whitney-U testi, ikiden fazla olduğunda parametrelerin gruplar arasıkarşılaştırmalarında Kruskal Whallis testi kullanıldı. Araştırma sonucunda hemşirelerin %65,5'nin ağrı yönetimine ilişkin bilgi aldığı,%35,6'sının ağrıyı“rahatsızlık hissi uyandıran, hoş olmayan bir durum”olaraktanımladığı, %68'nin ağrı değerlendirme ve izlem formu kullandığı, %96,6'sının cerrahigirişimleri ağrı nedeni olarak, ağrının fizyolojik belirtisi olarak %56,3'nün taşikardi,davranışsal ağrı belirtileri olarak %46'sının ajitasyonu tanımladığı, %34,5'nin entübehastalarda ağrı değerlendirme ve izlem formu kullandığı; form kullananların %73,3'nünyüz ifadesi skalasını tercih ettiği, ağrı ve ağrı değerlendirmesine ilişkin bilgi ve davranışpuanı ortalaması 18,494 ± 3,091 düzeyinde olduğu, kadın hemşirelerin ağrıdeğerlendirmesine ilişkin bilgi ve davranış puanlarının (x=18,833) erkek hemşirelerepuanlarından (x=17,429) anlamlı derecede yüksek olduğu (p=0,020
Özet (Çeviri)
This study was applied as a descriptive research between the dates 28/11/2011-28/02/2012 in order to define the information and practices of the nurses about the paincontrol of the intubated intensive care patients and bring forward some suggestionsabout the pain control of the intubated patients. The population of the research is comprised of 156 nurses who work at 4 Trainingand Research hospitals in 3th grade Intensive Care and the sample is consisted of 87nurses who accept to join the study. The data of the research was brought together by asurvey that contains the information and treatments of the nurses regarding their painevaluation. The data of the research was analyzed by using the program SPSS 17.0 andevaluated by using descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standarddeviation). While comparing the quantitative data, to find the difference between thetwo group Man Whitney-U test was used and when there are more than two groupsKruskal Whallis test was used to compare parameters among the groups. It was determined that 65% of the nurses are informed about pain management,35,6% of them define the pain as“a condition which arouses discomfort and anunpleasant situation”, 68% of the nurses use pain evaluation and monitoring form,96,6% describe the surgical interventions as the cause of pain, 56,3% of the nursesdefine tachycardia as the physiological sypmtom of the pain, 46% of them defineagitation as the behavioral pain symptoms, 34,5% of them use pain evaluation andmonitoring form on intubated patients; 73,3% of the nurses who use form prefer facialexpression scala, the average point of information and treatment regarding painevaluation is at a level of 18,494 ± 3,091, the points of information and treatmentregarding pain evaluation of the female nurses (x=18,833) is significantly higher(p=0,020