Huzurevinde yaşayan geriatrik bireylerde uyku kalitesinin, fiziksel parametreler ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sleep quality, physical parameters, and quality of life in geriatric individuals living in nursing homes
  1. Tez No: 955708
  2. Yazar: FURKAN ADAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ŞAHİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Uyku, geriatrik bireylerin fiziksel ve zihinsel sağlığını etkileyen temel unsurlardan biridir. Özellikle huzurevinde yaşayan yaşlı bireylerde uyku kalitesindeki bozulmalar hem yaşam kalitesi hem de fiziksel işlevsellik üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Uyku düzenindeki değişiklikler, denge, kas gücü ve vücut kompozisyonunda olumsuz değişiklikler birtakım sağlık sorununa yol açabilir. Bu nedenle çalışmamızda, huzurevinde yaşayan geriatrik bireylerde uyku kalitesinin, denge, kavrama kuvveti, vücut kütle indeksi (VKİ), bel çevresi yağ oranı ve yaşam kalitesi gibi önemli fiziksel ve sağlık parametreleri ile olan ilişkisinin incelenmesi hedeflendi. Çalışmamıza 65 yaş üstü 61 birey dahil edildi. Katılımcıların yaş ortalaması 73,87±5,61 bulundu. Tüm bireylere uyku kalitesinin değerlendirilmesi için Pittsburgh Uyku Kalite Anketi (PUKİ), denge ve mobilitenin değerlendirilmesi için Beş Defa Otur-Kalk Testi (5 times sit to stand test), dinamik dengenin değerlendirilmesi için Zamanlı Kalk Yürü Testi, kavrama kuvveti değerlendirmesi için el dinamometresi, vücut kütle indeksinin (VKİ) değerlendirilmesi, bel çevresi yağ oranının değerlendirilmesi için abdomen deri kıvrımı skinfold ölçümü, ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için SF-36 Kısa Form ölçeği kullanıldı. Yapılan korelasyon analizinin sonucuna göre huzurevinde yaşayan geriatrik bireylerde uyku kalitesi ve yaşam kalitesi arasında anlamlı bir ilişki olduğu görüldü (r=-0,48, p=0,01). Sonuç olarak uyku kalitesinin iyi olması yaşam kalitesini olumlu etkilemektedir. Bu nedenle çalışmamız geriatrik bireylerin yaşam kalitesini artırmak adına uyku kalitesinin önemine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sleep is one of the fundamental components affecting the physical and mental health of geriatric individuals. Particularly in elderly individuals residing in nursing homes, deterioration in sleep quality may negatively impact both quality of life and physical functionality. Changes in sleep patterns can lead to various health problems through adverse effects on balance, muscle strength, and body composition. Therefore, this study aimed to investigate the relationship between sleep quality and key physical and health-related parameters—namely balance, handgrip strength, body mass index (BMI), waist fat ratio, and quality of life—in geriatric individuals residing in a nursing home. The study included 61 individuals aged over 65. The mean age of participants was found to be 73.87±5.61. To assess the relevant parameters, the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) was used for sleep quality; the Five Times Sit-to-Stand Test and the Timed Up and Go Test were used for balance and mobility; a hand dynamometer was used for handgrip strength; BMI was calculated; waist fat ratio was assessed using abdominal skinfold thickness measurements; and the SF-36 Short Form Health Survey was employed to used quality of life. According to the results of the correlation analysis, a significant relationship was found between sleep quality and quality of life among institutionalized geriatric living in nursing home (r = -0.48, p = 0.01). As a result, good sleep quality has a positive impact on quality of life. These findings underscore the importance of sleep quality in improving the overall quality of life among elderly individuals living in nursing homes.