Doğal perlit ile üretilen betonarme kirişlerin basit burulma etkisi altındaki yapısal davranışlarının incelenmesi
Investigation of the structural behavior of reinforced concrete beams produced with natural perlite under pure torsion
- Tez No: 955710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA KUMBASAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Betonarme yapıların üretiminde yaygın olarak kullanılan geleneksel agregalar, çevresel etkileri ve ekonomik maliyetleri nedeniyle sürdürülebilirlik açısından çeşitli sorunlar doğurmaktadır. Bu nedenle, yapı sektöründe çevre dostu ve sürdürülebilir malzeme arayışı giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, doğal perlit agregasının betonarme kirişlerin basit burulma etkisi altındaki yapısal davranışına olan etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, C25 ve C40 dayanım sınıfındaki geleneksel betonlar ile doğal perlit agregası kullanılarak üretilen P25 ve P40 sınıfındaki betonarme kiriş numuneleri hazırlanmıştır. Numuneler eksenel yükleme altında basit burulma etkisine maruz bırakılmış ve rijitlik, çatlak oluşumu ile nihai burulma kapasitesi gibi yapısal parametreler değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, doğal perlit agregasının kirişlerin burulma davranışını olumlu yönde etkilediğini ve sürdürülebilir beton üretimi için potansiyel bir alternatif oluşturabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Traditional aggregates widely used in the production of reinforced concrete structures pose various challenges in terms of sustainability due to their environmental impact and economic cost. Consequently, the search for environmentally friendly and sustainable materials in the construction sector has become increasingly important. This study experimentally investigates the effects of natural perlite aggregate on the structural behavior of reinforced concrete beams under pure torsion. Within the scope of the study, reinforced concrete beam specimens of strength classes C25 and C40, as well as P25 and P40 produced using natural perlite aggregate, were prepared. The specimens were subjected to pure torsion under axial loading, and structural parameters such as stiffness, crack formation, and ultimate torsional capacity were evaluated. The findings revealed that the use of natural perlite aggregate positively influenced the torsional behavior of the beams and demonstrated its potential as a sustainable alternative in concrete production.