3-6 yaş işitme kaybı olan çocukların dinleme, dil ve iletişim becerilerinin Kid-Ged programına dayalı destekleme sürecinin incelenmesi
An investigation of the support process based on the Kid-Ged program for listening, language, and communication skills in children aged 3-6 with hearing loss
- Tez No: 955711
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜRGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşitme Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Araştırmanın amacı işitme kaybı olan 3-6 yaş çocukların dinleme, dil ve iletişim becerilerinin Kid-Ged programının 3-6 yaş boyutuna dayalı desteklenme sürecinin incelenmesidir. Süreçte hem çocukların dinleme, dil ve iletişim becerilerini desteklemek hem de Kid-Ged Programını sahada uygulayarak programın işlerliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla eylem araştırması olarak tasarlanan araştırmada yaşları üç ile altı arasında değişen üç işitme kaybı olan çocuk ve çocukların ebeveynleri katılmıştır. Araştırmada gözlem, görüşme, belge ve ürün, kontrol listesi, ölçek ve yansıtmalı araştırmacı günlüğü ile toplanan veriler sistematik analiz ile hem tümevarımsal hem de betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırma süreci boyunca çocukların dinleme, dil ve iletişim becerileri desteklenmiş, ebeveynlerin sürece katılımlarını artırmak adına uygulamalar ortaya konmuştur. Ayrıca Kid-Ged Programı'nın tüm bileşenleri uygulanarak süreç boyunca programın iyileştirilmesi adına geliştirmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda işitme kaybı olan çocukların dinleme, dil ve iletişim becerilerinde gelişmeler meydana geldiği, ebeveynlerin müdahale sürecine katılımlarının arttığı ve Kid-Ged Programının içeriği ve uygulanmasına ilişkin gelişmeler yaşandığı görülmüştür. Programın yaygınlaştırılması adına öğretmen eğitimleri ve farklı paydaşların dahil edildiği etkililik araştırmaları gerçekleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the process of supporting the listening, language, and communication skills of children aged 3-6 with hearing loss based on the Kid-Ged program for children aged 3-6. The process aims to support the children's listening, language, and communication skills and to examine the serviceability of the Kid-Ged Program by implementing it in the field. To this end, an action research study was designed, involving three children aged between three and six with hearing loss and their parents. Data were collected through observation, interviews, documents and products, checklists, scales, and reflective researcher diaries, and were analyzed systematically using both inductive and descriptive methods. Throughout the research process, the children's listening, language, and communication skills were supported, and practices were developed to increase parental involvement in the process. In addition, all components of the Kid-Ged Program were implemented, and improvements were made throughout the process to enhance the program. The results of the study showed that children with hearing loss experienced improvements in their listening, language, and communication skills, parents' participation in the intervention process increased, and improvements were observed in the content and implementation of the Kid-Ged Program. It is recommended that teacher training and effectiveness studies involving different stakeholders be conducted to disseminate the program.