Ratlarda oluşturulan deneysel diyabet modelinde biochanin a'nın miyokardiyal hasar üzerindeki iyileştirici etkilerinin araştırılması
Investigation of the healing effects of biochanin a on myocardial damage in an experimental diabetes model in rats
- Tez No: 955714
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TOLUK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TUĞRUL AKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Diyabetik kardiyomiyopati (DKM), diyabetin ciddi bir komplikasyonu olup kalpte yapısal ve fonksiyonel bozukluklara yol açar. Kırmızı yonca ve yer fıstığında bulunan izoflavon Biochanin A (BCA), antidiyabetik, antiinflamatuar ve antioksidan özellikler gösterir. Bu çalışmada, BCA'nın streptozotosin (STZ) ile indüklenen diyabetik miyokardiyal hasar modelinde terapötik potansiyelinin araştırılması amaçlanmıştır. Deneyde, 40 adet erkek Wistar albinosıçan kullanılmış olup rastgele olmak üzere Kontrol, BCA, STZ ve STZ+BCA grupları oluşturulmuştur. Diyabet modeli tek doz STZ enjeksiyonu (45 mg/kg) ile indüklenmiş ve BCA tedavisi (20 mg/kg) 30 gün boyunca günlük olarak uygulanmıştır. Kalp dokusundaki histopatolojik değişiklikler ile birlikte immunohistokimyasal boyamalar aracılığıyla miyokardiyal stres belirteçleri (ANP, NT-proBNP), endoplazmik retikulum stres belirteci GRP78 ve apoptoz belirteci kaspaz-3'ün ekspresyon seviyeleri değerlendirilmiştir. Serumda miyokardiyal hasarı belirteçleri (CK-MB, hs-cTnT, LDH), oksidatif stres belirteçleri (SOD, CAT, MDA) ve inflamatuar belirteçler (TNF-α, IL-6, NF-κB) ölçülmüştür. Diyabetik sıçanlarda anlamlı kilo kaybı, hiperglisemi ve kalp hasarı belirteçlerinde artış gözlenmiştir. BCA tedavisi, kan glukoz seviyelerini ve kalp hasarı belirteçlerini iyileştirmiş, oksidatif stres belirteçlerini dengelemiş ve hem kalp dokusunda hem de serumda inflamatuar belirteçleri azaltmıştır. Histopatolojik analizler, BCA tedavisinin diyabetik sıçanlarda miyokardiyal hasarı STZ grubuna kıyasla anlamlı düzeyde azalttığını göstermiştir. İmmünohistokimyasal analizlerde, STZ+BCA grubunda ANP, NT-proBNP, GRP78 ve kaspaz-3 ekspresyonunun STZ grubuna kıyasla belirgin şekilde azaldığı tespit edilmiştir. Bulgularımız Biochanin A'nın, diyabetik kardiyomiyopati tedavisinde glisemik kontrol, oksidatif stres ve kardiyak fonksiyon üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle potansiyel bir terapötik ajan olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetic cardiomyopathy (DKM) is a severe complication of diabetes, marked by heart structural and functional impairments, contributing to high morbidity and mortality. Biochanin A (BCA), a natural isoflavone found in red clover and peanuts, has anti diabetic, anti-inflammatory and antioxidant properties. This study investigated BCA as a therapeutic agent in a rat model of streptozotocin (STZ)-induced diabetic myocardial injury. 40 male Wistar albino rats were randomly divided into four groups: Control, BCA, STZ, and STZ+BCA. Diabetes was induced by a single STZ injection (45 mg/kg), and BCA treatment (20 mg/kg) was administered daily for 30 days. The expression levels of myocardial stress markers (ANP, NT-proBNP), the endoplasmic reticulum stress marker GRP78, and the apoptosis marker caspase-3 were evaluated through immunohistochemical staining alongside histopathological alterations in cardiac tissue. In addition, serum levels of myocardial injury markers (CK-MB, hs-cTnT, LDH), oxidative stress markers (SOD, CAT, MDA), and inflammatory markers (TNF-α, IL-6, NF-κB) were measured. Diabetic rats showed significant weight loss, hyperglycemia, and elevated cardiac injury markers. BCA treatment improved blood glucose levels and cardiac injury markers, modulated oxidative stress markers, and reduced inflammatory markers in both heart tissue and serum. Histopathological analysis showed that BCA treatment significantly reduced myocardial damage in diabetic rats compared to the STZ group. Immunohistochemistry revealed significantly decreased expression of ANP, NT-proBNP, GRP78, and Kaspaz-3 in the STZ+BCA group compared to the STZ group. Our findings highlight BCA's potential as a therapeutic agent for diabetic cardiomyopathy, offering improvements in glycemic control, oxidative stress, and cardiac function.