5. sınıf öğrencilerinin kesirler konusunda kullandıkları sayı duyusu stratejilerinin incelenmesi
Investigation of number sense strategies used by fifth grade students about fractions
  1. Tez No: 955720
  2. Yazar: HÜLYA ALTUN AKBABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL YEMEN KARPUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu araştırmanın amacı, beşinci sınıf öğrencilerinin kesir sayı duyusu performans düzeylerini belirlemek; kesir sayı duyusu performanslarının cinsiyet, okul öncesi eğitim alma durumu, anne-baba eğitim durumu, Türkçe ve matematik dersi karne notu ve sayı duyusu bileşenlerine göre nasıl farklılaştığını ortaya koymak; öğrencilerin kesirlerle ilgili problemlerde kullandıkları sayı duyusu stratejilerini incelemektir. Sıralı açıklayıcı karma araştırma deseninin kullanıldığı çalışmanın katılımcılarını Kütahya ilindeki bir devlet okulunda öğrenim gören beşinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“5. Sınıf Kesir Sayı Duyusu Testi”ve“Görüşme Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik teknikleri, bağımsız gruplar t-testi, ANOVA ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin kesir sayı duyusu performanslarının düşük olduğu ve cinsiyete göre anlamlı olarak farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Okul öncesi eğitim alan, Türkçe ve matematik dersi karne notu yüksek olan öğrencilerin kesir sayı duyusu performans düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Öte yandan anne ve babası üniversite mezunu olan öğrencilerin kesir sayı duyusu performanslarının annesi ilkokul, ortaokul ve lise mezunu olan öğrencilere göre daha yüksek olduğu ortaya konmuştur. Kesir sayı duyusunun en çok“sayıların anlamlarını ve büyüklüklerini anlama”en az“zihinden hesaplama ve sayma stratejileri”bileşenine yönelik sorularda kullanıldığı tespit edilmiştir. Yapılan görüşmelerde öğrencilerin esnek çözüm stratejileri üretemedikleri; kısa ve pratik yolları düşünmedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the fraction number sense performance levels of fifth grade students; to reveal how fraction number sense performances differ according to gender, preschool education, parental education status, Turkish and Mathematics course report card grade, and number sense components; and to examine the number sense strategies used by students in fraction problems. The participants of the study, in which a sequential explanatory mixed research design was used, were fifth grade students studying in a public school in Kütahya province. The“5th Grade Fraction Number Sense Test”and“Interview Form”were used as data collection tools in the study. Descriptive statistics techniques, independent groups t-test, ANOVA and content analysis were used in data analysis. As a result of the research, the students' fractional number sense performance was low and did not differ significantly according to gender. In addition, the students who received pre-school education and had high Turkish and mathematics report card grades had higher fractional number sense performance levels. On the other hand, the fractional number sense performances of the students whose mothers and fathers were university graduates were higher than those of the students whose mothers were primary school, secondary school, and high school graduates. Moreoever, the fractional number sense was used most in questions regarding the“understanding the meanings and magnitudes of numbers”and least in questions regarding the“mental calculation and counting strategies”component. The interviews further revealed a lack of flexible problem-solving strategies among the students, who struggled to identify concise and efficient solutions.