Marmara ve Ege bölgelerindeki bazı illerin nadasa bırakılmış tarla topraklarında bulunan ısıya dayanıklı paecilomyces bainier 1907 ve yakın cinslerine ait izolatların polifazik taksonomisi
Polyphasic taxonomy of heat-resistant paecilomyces bainier 1907 and related genera isolates from fallow agricultural soils in selected provinces of the Marmara and Ege regions
  1. Tez No: 955730
  2. Yazar: GOULSOUM OUZEIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ŞEN, PROF. DR. RASİME DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Marmara (Edirne, İstanbul, Sakarya ve Yalova) ve Ege (Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, İzmir ve Muğla) bölgelerinde yer alan 9 ildeki 36 toprak örneği üzerinde gerçekleştirilmiş ve tarım topraklarında bulunan ısıya dayanıklı Paecilomyces ve yakın cinslerinin varlığı ile biyoçeşitliliğini konvansiyonel ve moleküler yöntemler kullanılarak açığa çıkarmayı hedeflemiştir. Türkiye, coğrafi konumu nedeniyle toprak biyoçeşitliliği açısından son derece zengin bir ülkedir. Bu doğrultuda, daha önce yürütülen projeler esnasında toprak örneklerinde ısıya dayanıklı Paecilomyces ve yakın cinslerin varlığına rastlanmış ve bu durum yeni bir çalışmanın başlatılmasına zemin hazırlamıştır. Isıya dayanıklı Paecilomyces türleri, yüksek ısılarda bile hayatta kalabilen ve gelişebilen mikrofunguslardır bu sebeple endüstriyel ve biyoteknolojik uygulamalarda büyük önem taşımaktadır. Bu türlerin yüksek sıcaklıklara dayanıklı olmaları, çeşitli alanlarda olası kullanım imkânı sunmaktadır. Çalışmada, elde edilen izolatlar önce teşhis besiyerlerine ekilerek morfolojik özellikleri gözlemlenmiş, ardından DNA barkod gen bölgeleri (ITS, Kalmodulin, Beta-tubulin ve RPB2) kullanılarak multi-lokus gen sekanslamaları yapılmış ve biyoinformatik araçlarla (MEGA 11) filogenetik analizleri gerçekleştirilmiştir. Marmara (5 izolat) ve Ege (10 izolat) bölgelerinden elde edilen sonuçlar, Türkiye için özellikle bu bölgelerin topraklarında Paecilomyces niveus, P. divaricatus, P. fulvus ve P. brunneolus türlerinin tespitini ortaya koymuştur. Bu türlerden en yaygın olanı P. niveus olup Afyonkarahisar, Edirne, İzmir, Kütahya, Muğla, Yalova ve Sakarya illerinde tespit edilmiştir. Ardından P. divaricatus (Muğla ve Uşak), P. fulvus (Uşak) ve P. brunneolus (İstanbul) gelmektedir. Dikkat çekici bir şekilde, P. brunneolus daha önce Türkiye topraklarında kaydedilmemiş olup, bu çalışma ile Türkiye için yeni bir kayıt olarak belirlenmiştir. Bu araştırma, Türkiye'nin Marmara ve Ege bölgelerinde nadasa bırakılmış tarım topraklarında ısıya dayanıklı Paecilomyces türlerinin yayılımını ve biyoçeşitliliğini ortaya koyarak ileriki çalışmalar için, hem Türkiye'nin biyolojik zenginliğine katkıda bulunmakta hem de bu mikrofungusların olası endüstriyel ve biyoteknolojik kullanımı için veri sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 36 soil samples collected from 9 provinces located in the Marmara (Edirne, Istanbul, Sakarya, and Yalova) and Ege (Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, İzmir, and Muğla) regions of Türkiye, aiming to reveal the presence and biodiversity of heat-resistant Paecilomyces and related genera in agricultural soils using both conventional and molecular methods. Türkiye is a country extremely rich in soil biodiversity due to its geographical location. In this context, the presence of heat-resistant Paecilomyces and related genera in soil samples was previously detected during earlier projects, laying the groundwork for this new study. Heat-resistant Paecilomyces species are microfungi that can survive and grow even at high temperatures; therefore, they are of great importance in industrial and biotechnological applications. The fact that these species are resistant to high temperatures offers potential usage opportunities in various fields. In this study, the obtained isolates were first inoculated into selective culture media and their morphological characteristics were observed. Subsequently, multi-locus gene sequencing was performed using DNA barcode gene regions (ITS, Calmodulin, Beta-tubulin, and RPB2), and phylogenetic analyses were conducted with bioinformatics tools (MEGA 11). The results from the Marmara (5 isolates) and Aegean (10 isolates) regions revealed the presence of Paecilomyces niveus, P. divaricatus, P. fulvus, and P. brunneolus species in the soils of these regions in Türkiye. Among these, P. niveus was the most common species, detected in Afyonkarahisar, Edirne, İzmir, Kütahya, Muğla, Yalova, and Sakarya provinces. This was followed by P. divaricatus (Muğla and Uşak), P. fulvus (Uşak), and P. brunneolus (İstanbul). Notably, P. brunneolus had not been previously recorded in Türkiye soils, and this study reports it as a new record for Türkiye. This research reveals the distribution and biodiversity of heat-resistant Paecilomyces species in fallow agricultural soils in the Marmara and Ege regions of Türkiye, thereby contributing to the country's biological richness and providing valuable data for potential industrial and biotechnological applications of these microfungi.