Otizmli ergenlere uyumsal davranışların öğretiminde eşzamanlı ipucuyla öğretimin etkililiği
The effectiveness of simultaneous prompting in teaching adaptive behaviors to adolescents with autism
  1. Tez No: 955729
  2. Yazar: DOĞAN SOYİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Davranış Analizi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otizmde Uygulamalı Davranış Analizi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan bireylere uyumsal davranışların öğretiminde eşzamanlı ipucuyla öğretimin etkililiği sınanmıştır. Araştırma kapsamında kağıda yazılı olan numarayı cep telefonuna isimle kaydetme becerisinin öğretimi hedeflenmiştir. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden katılımcılar arası eşzamanlı olmayan çoklu başlama modeli kullanılmıştır. Çoklu örneklere genelleme stratejisinin takip edildiği araştırmada OSB olan ergen bireylere kağıda yazılı numarayı kaydetme, kendisine söylenen numarayı kaydetme ve telefona gelen cevapsız çağrıyı kaydetme becerisinin öğretimi yapılmıştır. Bulgular eşzamanlı ipucuyla öğretimin OSB olan bireylere telefona numarayı isimle kaydetme becerisinde etkili olduğu yönündedir. OSB olan ergen bireyler öğrendikleri becerileri çoklu örneklere genellemişler ve araştırma tamamlandıktan 8 hafta sonra öğrendikleri beceriler kalıcılığını korumuştur. Araştırmanın sosyal geçerlik verilerinin toplandığı uzmanlar araştırma hakkında çoğunlukla olumlu görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effectiveness of simultaneous prompting in teaching adaptive behaviors to individuals with autism spectrum disorder (ASD). The study aimed to teach the skill of saving a number written on paper to a cell phone by name. A single-subject research model with a non-concurrent multiple baseline model between participants was used in the study. The study followed a multiple exemplar generalization strategy and aimed to teach adolescents with ASD the skills of saving a phone number written on paper, saving a verbally given phone number, and saving a missed call number. The findings indicated that simultaneous prompting was effective in teaching individuals with ASD how to save a phone number on a mobile phone. The adolescent participants with ASD generalized the learned skills across multiple exemplars, and the acquired behaviors were maintained eight weeks after the completion of the study. Experts who provided social validity data mostly expressed positive opinions about the study.