Brecht estetiği bağlamında Pieter Bruegel'in resimleri ve çağdaş resim sanatı uygulamaları
Pieter Bruegel's paintings and contemporary art practices in the context of Brechtian aesthetics
- Tez No: 955732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Brecht estetiği, Alman tiyatro yönetmeni, oyun yazarı, şair ve kuramcı Bertolt Brecht tarafından geliştirilen bir estetik anlayışıdır. Brecht'in estetik anlayışının tiyatroyu ilgilendirdiği kadar bütün sanatları ilgilendirdiği kabul edilebilir. Brecht'in estetik kuramının temel prensiplerinin kökenlerini araştırmak ve anlam derinliğine ulaşmayı amaçlayarak sahne sanatları dışındaki sanat alanlarında da karşılığı bulunabilmektedir. Bunlardan biri de resim sanatıdır. Araştırmanın temel amacı, Brecht'in epik tiyatro anlayışına dayanan estetik kuramının, disiplinlerarası bir perspektifle plastik sanatlar alanında, özellikle de resim sanatında nasıl bir karşılık bulabileceğini sorgulamak ve tartışmaktır. Bu doğrultuda hazırlanan çalışmada sanat temelli araştırma yöntemi kullanılmış, yapılan literatür taraması ekseninde tez yazarı tarafından bir resim sergisi düzenlenmiştir. Araştırmanın bütünü bir proje çalışması olarak uygulanmış ve Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenmiştir. Sonuç olarak, Brecht estetiğinin yalnızca tiyatro sanatıyla sınırlı kalmadığı, aksine çağdaş görsel sanatlarda eleştirel, yapısal ve izleyici katılımını teşvik eden bir yöntem olarak değerlendirilebileceği ortaya konmuştur. Bu bağlamda araştırma, sanat kuramları ve pratikleri arasında bağ kuran, teorik yaklaşımları uygulamaya dönüştüren disiplinlerarası bir çalışma olarak literatüre katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda resim sanatında anlatı, eleştiri ve katılım gibi kavramların yeniden düşünülmesine vesile olarak Brecht estetiğinin disiplinlerarası kapsamının, resim sanatındaki önermesini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Brecht aesthetics is an aesthetic understanding developed by the German theater director, playwright, poet, and theorist Bertolt Brecht. It can be accepted that Brecht's aesthetic understanding concerns not only theater but also all arts. Investigating the origins of Brecht's aesthetic theory and aiming to reach depth of meaning, this study questions and discusses how the aesthetic theory based on Brecht's epic theater approach can find a counterpart in the field of plastic arts, especially in the field of painting, from an interdisciplinary perspective. In this study, an art-based research method was used, and based on the literature review, the thesis author organized a painting exhibition. The entire research was implemented as a project study and supported by the Anadolu University Scientific Research Projects Unit. As a result, it has been revealed that Brecht aesthetics is not limited to theater art but can be considered as a method that encourages critical, structural, and audience participation in contemporary visual arts. In this context, the research contributes to the literature as an interdisciplinary study that establishes a connection between art theories and practices and translates theoretical approaches into practice. Furthermore, by providing an opportunity for the reconsideration of concepts such as narrative, critique, and participation in the field of painting, the interdisciplinary scope of Brecht aesthetics is revealed in the field of painting