Emlak vergisinde vergi değerinin belirlenmesi
Determination of tax value in real estate tax
- Tez No: 955742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN GÖKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı emlak vergisine tabi gayrimenkul değerinin belirlenmesine ilişkin süreci incelemek, mevcut durumu tespit etmek ve bu alandaki sorunlar için öneriler geliştirmektir. Emlak vergisinin matrahını oluşturan değerlerin gayrimenkullerin gerçek değerini yansıtmadığı bilinen bir gerçektir. Gayrimenkul değerinin nasıl belirlendiği Türkiye'deki mevcut sistem, idarenin uygulamaları ve görüşleri ile yargı kararları çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmanın devamında Almanya, Fransa, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nde emlak vergisine esas alınan değerlerin tespitine ilişkin süreç incelenmiştir. İncelenen tüm ülkelerde gerek mükellefler gerekse yerel yönetimler bakımından önemli sorunlar bulunmaktadır. Nitekim Almanya'da emlak vergisi uygulaması anayasaya aykırı bulunmuş ve kapsamlı bir reform süreci gerçekleştirilmiştir. Fransa'da reform süreci başlatılmasına rağmen iki kez ertelenmiştir. Birleşik Krallık'ta vergi yükünün adaletsiz biçimde dağıldığına dair eleştiriler bulunmakta, Amerika Birleşik Devletleri'nde değerleme sınırlamaları bu adaletsizliğin daha da derinleşmesine neden olmaktadır. Bu durum aslında değerleme ve vergilendirme süreçlerinin bir araya geldiğinde sorunların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğunu göstermektedir. Ancak vergilendirmede adaletin sağlanması ve verginin etkin bir sonuç doğurması için gayrimenkul değerinin doğru belirlenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda tespit edilen sorunlara çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the process of determining the value of real estate subject to real estate tax, to identify the current situation, and to develop recommendations for addressing the issues in this area. It is a well-established fact that the values forming the tax base of real estate tax do not reflect the actual market value of the properties. This study addresses how such real estate values are determined within the framework of the current system in Turkey, including the practices and interpretations of the administration as well as judicial decisions. In the continuation of the study, the process of determining the taxable value for real estate tax purposes in Germany, France, the United Kingdom, and the United States is examined. In all the countries analyzed, there are significant challenges faced by both taxpayers and local governments. For instance, in Germany, the real estate tax system was declared unconstitutional, resulting in a comprehensive reform process. In France, although a reform process has been initiated, it has been postponed twice. In the United Kingdom, there are criticisms concerning the unfair distribution of the tax burden, whereas in the United States, valuation limitations have further exacerbated these inequalities. This situation reveals that when valuation and taxation processes converge, the emergence of structural problems becomes inevitable. However, ensuring fairness in taxation and achieving effective tax outcomes necessitate the accurate determination of real estate value. Within this framework, the study offers a set of recommendations to resolve the identified problems.