4-6 yaş çocuğa sahip ebeveynlerin mahremiyet farkındalığı ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Exmination of the relationship between privacy awareness and parental attitudes of parents with 4-6 year old children
- Tez No: 951673
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL PEKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Erken çocukluk dönemi bireyin kişilik gelişimi, sosyal becerileri ve değer yargılarının büyük bir oranda şekillendiği kritik bir dönemdir. Bu dönemde çocukların sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmeleri ve topluma kazandırılmaları için ebeveyn tutumları büyük bir rol oynamaktadır. Özellikle mahremiyet eğitimi, çocuğun duygusal ve bedensel sınırlarının farkına varması, kendisi dışarıdan gelebilecek tehlikeli durumlara karşı koruma becerilerinin gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Bu bağlamda, ebeveynlerin mahremiyet farkındalığı düzeylerinin, sergiledikleri ebeveynlik tutumlarıyla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı 4-6 yaş aralığında çocuğa sahip ebeveynlerin mahremiyet farkındalıkları ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Malatya ilinin Battalgazi ilçesinde bulunan 6 anaokulunda eğitimine devam eden 193 çocuğun anneleri oluşturmuştur. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin verileri toplayabilmek adına“ Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ebeveynlerin istendik ve istenmedik anne baba tutumlarını ölçebilmek için Ogelman ve Özyürek tarafından geliştirilmiş olan“ Anne Baba Tutum Ölçekleri (4-12 Yaş), Annelerin mahremiyet eğitimi farkındalıklarını ölçebilmek için ise İşler ve Kanak tarafından geliştirilen ”Mahremiyet Eğitimi Farkındalık Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında annelerin mahremiyet farkındalığı ve sergiledikleri ebeveyn tutumları arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. okul öncesi eğitim döneminde olan çocuklara sahip annelerin mahremiyet farkındalık ve istendik anne baba tutum düzeyinin yüksek olduğu, istenmeyen anne baba tutum düzeyinin de çok düşük olduğu sonucuna ulaşılmış olup annelerin ortaya koydukları ebeveyn tutumları ve mahremiyet farkındalık düzeyleri üzerinde çocukların cinsiyet, okul öncesi eğitime devam etme süreleri gibi demografik değişkenlerin ebeveyn tutumları ve mahremiyet farkındalık düzeyi üzerinde anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı tespit edilmiş yalnızca çocuğun yaşının annelerin istendik anne baba tutumu üzerinde bir miktar etki ettiği saptanmış, çoğun kardeş sayısına göre kardeş sayısı arttıkça istenmeyen anne baba tutumunda bir miktar artış ve mahremiyet farkındalığı boyutlarında bir miktar azalmanın olduğu sonuçları elde edilmiştir. Araştırmada annelerin demografik özellikleri boyutunda ise annenin yaşı, çalışıp çalışmama durumunda istendik anne baba tutumu istenmedik anne baba tutumu ve mahremiyet farkındalığı boyutunda anlamlı bir farklılaşmaya ulaşılamamış bu duruma ek olarak annenin eğitim düzeyi arttıkça istendik anne baba tutumunda anlamlı bir farklılaşmanın olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Early childhood is a critical period during which an individual's personality development, social skills, and value judgments are largely shaped. In this period, parental attitudes play a significant role in raising children as healthy individuals and integrating them into society. In particular, privacy education is of great importance for children to become aware of their emotional and physical boundaries and to develop the ability to protect themselves from potentially harmful situations. In this context, it is thought that parents' level of privacy awareness may be related to the parenting attitudes they exhibit. The aim of this study is to examine the relationship between the privacy awareness of parents who have children aged 4 to 6 and their parenting attitudes. The sample of the study consists of mothers of 193 children who attended six preschools located in the Battalgazi district of Malatya province during the 2024–2025 academic year. In order to collect data regarding participants' demographic characteristics, a“Demographic Information Form”was used. To assess desirable and undesirable parental attitudes, the“Parenting Attitude Scales (Ages 4–12)”developed by Ögelman and Özyürek was utilized. To measure mothers' awareness regarding privacy education, the“Privacy Education Awareness Scale”developed by İşler and Kanak was employed. The findings of the study revealed a significant relationship between mothers' privacy awareness and the parenting attitudes they demonstrated. It was determined that mothers of preschool-aged children had high levels of privacy awareness and desirable parenting attitudes, whereas their undesirable parenting attitudes were very low. Additionally, demographic variables such as the child's gender and the duration of preschool attendance did not result in a significant difference in either parental attitudes or privacy awareness levels. However, it was found that the child's age had a slight effect on the mothers' desirable parenting attitudes. Moreover, as the number of siblings increased, there was a moderate increase in undesirable parenting attitudes and a slight decrease in privacy awareness levels. Regarding the demographic characteristics of the mothers, no significant differences were found in desirable or undesirable parenting attitudes and privacy awareness in relation to the mother's age or employment status. On the other hand, as the educational level of the mother increased, a significant increase in desirable parenting attitudes was observed.