Ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktiviteden hoşlanma, mutluluk ve depresyon düzeylerinin belirlenmesi
Determination of middle school students' liking for physical activity, happiness and depression levels
  1. Tez No: 955746
  2. Yazar: HASAN CELAL SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Spor, Psychiatry, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, Aksaray ilindeki ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktiviteden hoşlanma, mutluluk ve depresyon düzeylerini ve bu düzeylerin cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi ve spor yapma durumu açısından incelemeyi amaçlamıştır. İlişkisel tarama modelindeki araştırmaya, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Aksaray ilinde öğrenim gören ve beş ortaokuldan 350 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak "Fiziksel Aktivite Hoşlanma Ölçeği, Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Kormu ve Depresyon-Anksiyete-Stres Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS programı kullanılmıştır. Veriler yüzyüze anketle toplanmış; verilerin analizinde yüzde, frekans, standart sapma ve aritmetik ortalama gibi tanımlayıcı istatistik tekniklerinden faydalanılmıştır. Araştırmada değişkenler arasındaki farklılıkları belirlemek amacıyla bağımsız örneklemler için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca, iki değişken arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Pearson korelasyon katsayısından faydalanılmıştır. Araştırma bulguları, ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktiviteden hoşlanma düzeyleri yüksek, mutluluk düzeyleri orta ve depresyon düzeyleri ise düşük olduğunu göstermiştir. Cinsiyete göre incelemede, kız öğrencilerin erkek öğrencilere kıyasla daha yüksek depresyon düzeyine sahip olduğu gözlemlenirken, fiziksel aktivite ve mutluluk düzeylerinde anlamlı farklılık bulunmamıştır. Araştıramda ortaokul öğrencilerini yaşları ile fiziksel aktiviteden hoşlanma, mutluluk ve depresyon düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sınıf düzeyi değişkenine göre, fiziksel aktiviteden hoşlanma ve depresyon düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar bulunurken, mutluluk düzeyleri açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Ayrıca, öğrencilerin spor yapma durumlarına göre mutluluk ve fiziksel aktiviteden hoşlanma düzeylerinde anlamlı bir fark görülmezken, depresyon düzeyleri açısından düzenli spor yapmayan öğrencilerin daha yüksek depresyon seviyelerine sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırmada, öğrencilerin fiziksel aktiviteden hoşlanma ve mutluluk düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Fiziksel aktiviteden hoşlanma ile depresyon düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the levels of physical activity enjoyment, happiness, and depression among middle school students in Aksaray province, as well as their variations based on gender, age, grade level, and sports participation. The study, designed using a correlational survey model, included 350 students from five middle schools in Aksaray during the 2024-2025 academic year. Data were collected using the Physical Activity Enjoyment Scale, the Oxford Happiness Questionnaire Short Form, and the Depression-Anxiety-Stress Scale. Statistical analyses were conducted using the SPSS software. Data were gathered through face-to-face surveys, and descriptive statistical techniques such as percentage, frequency, standard deviation, and arithmetic mean were employed for analysis. To determine differences between variables, independent samples t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA) were used. Additionally, the Pearson correlation coefficient was utilized to investigate relationships between variables. The findings revealed that middle school students exhibited high levels of physical activity enjoyment, moderate levels of happiness, and low levels of depression. Regarding gender differences, female students displayed significantly higher depression levels compared to male students, while no significant differences were observed in physical activity enjoyment or happiness levels. No significant relationships were found between students' age and their levels of physical activity enjoyment, happiness, or depression. Regarding grade level, significant differences were observed in physical activity enjoyment and depression levels, but no significant differences were found in happiness levels. Furthermore, while no significant differences were observed in happiness or physical activity enjoyment based on sports participation, students who did not regularly engage in sports exhibited significantly higher depression levels. A significant positive relationship was found between physical activity enjoyment and happiness levels, whereas no significant relationship was observed between physical activity enjoyment and depression levels.