Büyük veri ile medyalar arası gündem belirleme analizi: Finlandiya, İsveç ve Türkiye örneği
Intermedia agenda-setting analysis through big data: The cases of Finland, Sweden, and Türkiye
  1. Tez No: 955754
  2. Yazar: ORHAN AFŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TAŞÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu doktora tezi, geleneksel medya ile sosyal medya arasındaki medyalar arası gündem belirleme dinamiklerini büyük veri analizi yoluyla incelemektedir. Temel araştırma sorusu, aynı ülke içinde ana akım medya organları ile sosyal medya platformları arasında karşılıklı bir gündem belirleme ilişkisi olup olmadığını sorgulamaktadır. Mayıs 2022'de NATO üyeliği tartışmaları sırasında Finlandiya, İsveç ve Türkiye'ye ait üçer ulusal gazetenin çevrim içi haber içerikleri ile aynı ülkelerdeki X (Twitter) gönderileri sistematik biçimde toplanmıştır. Python tabanlı araçlarla işlenen bu veriler içerik analizi, çapraz gecikmeli korelasyon ve Rozelle-Campbell taban hizası yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, Türkiye'de çift yönlü bir gündem aktarımı olduğunu; İsveç ve Finlandiya'da ise sosyal medyanın zaman zaman geleneksel medyayı etkilediğini göstermektedir. Bu sonuçlar, sosyal medyanın artık yalnızca gündemi yansıtan değil, aktif şekilde gündem şekillendiren bir aktör haline geldiğini ortaya koymaktadır. Araştırma, çoklu ülke karşılaştırmasıyla gündem belirleme kuramını yeniden test ederken, nitel ve nicel yöntemleri bir arada kullanarak iletişim alanına hem kuramsal hem yöntemsel katkı sunmaktadır. Ayrıca, sosyal medya içeriklerinin uluslararası gelişmelerde geleneksel medyayı nasıl etkileyebileceğini göstermesi açısından da önemli çıkarımlar barındırmaktadır. Çalışma, dijital kamusal alanda medya etkileşimlerini anlamaya yönelik yenilikçi bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation explores intermedia agenda-setting dynamics between traditional media and social media through big data analysis. The central research question is whether a reciprocal agenda-setting relationship exists between mainstream news outlets and social platforms within the same country. Focusing on Finland, Sweden, and Türkiye during the NATO accession discussions in May 2022, the study systematically collected news articles from three leading online newspapers in each country and geographically filtered posts from X (Twitter). Using Python-based tools, both datasets were processed and analyzed through content analysis, cross-lagged correlation, and Rozelle-Campbell baseline alignment. The findings reveal that Türkiye exhibited a two-way agenda transfer between media types, while in Sweden and Finland, social media occasionally influenced traditional media. These results suggest that social media now acts as an active agenda-shaper, rather than merely reflecting the news cycle. By testing agenda-setting theory in a multi-country context and combining qualitative and quantitative techniques, this study offers methodological and theoretical contributions to the field of communication. It also demonstrates how real-time social media content can affect and even lead traditional media narratives during critical international events. The interdisciplinary approach-bridging computational tools with communication theory-provides a novel framework for analyzing media interactions in the digital public sphere. Ultimately, the research enhances understanding of how digital platforms function not only as communication channels but as agenda-setting agents across diverse media ecosystems.