Antik Roma'da ev kültleri: Genius, Lares ve Penates
The household cults in Ancient Rome: Genius, Lares, and Penates
- Tez No: 955759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AKCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Kökenleri en az Roma kadar eski olan ev kültü tanrıları Genius, Lares ve Penates, Augustus Dönemi'nde önem kazanmış, MS 4. yy'da yasaklanana dek Roma'nın en önemli dinî inançları arasında kabul edilmiştir. Bu tez, Roma ailesinin, koruyucu tanrıları Genius, Lares ve Penates ile dinsel pratikler üzerinden kurduğu özel bağın, Romalıların kültürel, politik ve toplumsal kimliklerinin oluşumundaki etkiyi anlamaya yönelik bütüncül bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır. Roma toplumunun temel yapı taşı olan aile kurumu, Roma'nın kuruluşundan itibaren sosyal, politik, dinî ve kültürel yapının şekillenmesinde belirleyici bir rol oynamıştır. Aile ve dinin kesiştiği noktada oluşan aile kültü ise Roma'nın en özgün inanç sistemleri arasında yer almaktadır. Bu kesişimin mimari düzlemdeki yansıması, Roma evlerinde bulunan tapınım mekânlarıdır. Lararium adı verilen bu mekânlarda hane halkının koruyucu tanrıları olan Genius, Lares ve Penates'i betimleyen duvar resimleri ve heykelcikler, ev içi dinsel ritüellerin maddi kültür ögelerini oluşturmaktadır. Arkaik yapıları nedeniyle birçok yönü hâlen belirsizliğini koruyan bu tanrılar, lararium buluntularının yanı sıra kökenleri, dinsel pratikleri, tarihsel dönüşümleri, ikonografileri, epithetleri, tipolojileri ve antik dönem anlatıları ile Roma'nın en etkili inançları arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The household deities, whose origins are at least as ancient as Rome itself, gained prominence during the Augustan Period and were regarded among the most important religious beliefs in Rome until their prohibition in the 4th century AD. This thesis aims to offer a holistic perspective on the influence of the special bond that Roman families established with their tutelary deities Genius, Lares, and Penates, through religious practices, in the formation of Roman cultural, political, and social identity. As the fundemantal unit of Roman society, institution of family had played a decisive role in shaping the social, political, religious, and cultural structure of Rome since its foundation. The domestic cult, which emerged at the intersection of family and religion, stands among the most distinctive belief systems of Rome. The reflection of this intersection in the architectural context is shrines within Roman houses. These shrines each known as lararium, feature wall paintings and statutettes depicting the deities of the household Genius, Lares, and Penates, which constitute the elements of material culture of the domestic religious rituals. These deities, whose various aspects remain unknown due to their archaic nature, are regarded among the most influential beliefs in Rome, aside from the lararium finds, in terms of their origins, religious practices, historical transformations, iconographies, epithets, typologies, and ancient narratives.