Savaş ve savaş sonrası temaların işlendiği grafik roman örneklerinin incelenmesi ve bir uygulama projesi
An analysis of graphic novels focusing on war and post-war themes, with the development of a creative practice project
  1. Tez No: 955781
  2. Yazar: YEKTA KÖK
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİM SELAMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
İnsanlık, medeniyetin başlangıcından beri deneyimlerini anlatma ihtiyacıyla hareket ederek kendini ifade etmenin sayısız yolunu keşfetmiştir. Bu anlatıların biçimi, tarih boyunca duvar resimleri, ikonlar, yazı ve kitaplar gibi çeşitli yöntemlerle evrilmiştir. Savaşlar ve bunların beraberinde getirdiği trajediler, kültürel iletişim biçimlerinin dönüşümünde kritik bir rol üstlenmiştir. Grafik roman, görsel ve metinsel unsurların birleştiği benzersiz bir hikâye anlatım türü olarak, özellikle savaş ve savaş sonrası dönemin ruhunu yorumlamak için etkileyici bir mecra hâline gelmiştir. Bu çalışma kapsamında grafik romanın biçimsel özellikleri ve tarihsel gelişimi incelenmiş, özellikle savaşın ve toplumsal olayların grafik roman anlatısına nasıl yansıdığı üzerinde durulmuştur. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı'ndan Soğuk Savaş'a, iç savaşlardan modern toplumsal hareketlere kadar farklı dönemlerdeki savaşların bıraktığı derin travmalar ve hafıza aktarımı, grafik romanların güçlü görsel diliyle birlikte analiz edilmiştir. Bu, ardışık sanat türünün yalnızca eğlence amaçlı hikayeleri işlemediği, savaş gibi ciddi ve karmaşık konuları anlatmakta etkili ve değerli belgeler olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, grafik romanların bireysel ve toplumsal travmaları grafik anlatının benzersiz gücüyle ifade ederek akademik incelemeler için önemli bir kaynak ve yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of civilization, humanity has been driven by the need to articulate its experiences, discovering countless means of expression throughout history. The forms of these narratives have evolved through various media such as cave paintings, icons, written texts, and books. Wars and the tragedies they bring have played a critical role in transforming modes of cultural communication. As a unique storytelling medium that merges visual and textual elements, the graphic novel has become a compelling platform for interpreting the spirit of wartime and post-war periods. This study examines the formal characteristics and historical development of graphic novels, with a particular focus on how war and social upheaval are reflected in their narrative structures. Through an analysis of works depicting the First and Second World Wars, the Cold War, civil conflicts, and contemporary social movements, the research explores how deep traumas and collective memory are conveyed through the powerful visual language of graphic novels. This demonstrates that sequential art is not limited to entertainment narratives but can also serve as a meaningful and effective medium for addressing complex issues such as war. This study demonstrates that graphic novels, through the unique power of graphic narrative, serve as a significant source and method for academic analysis by expressing both individual and collective traumas.