Flat illüstrasyon
Flat illustrastion
  1. Tez No: 955786
  2. Yazar: ALEYNA ÖYKÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİM SELAMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, özellikle dijital medya ve kullanıcı arayüzlerinde yaygınlaşan flat illüstrasyon stilini tarihsel, biçimsel ve işlevsel yönleriyle ele almaktadır. Görsel sadelik, düz renk kullanımı ve gölgesiz formlar gibi ayırt edici özelliklere sahip bu stil, günümüz görsel iletişiminde etkili bir araç olarak öne çıkmaktadır. Tez kapsamında, flat illüstrasyonun tarihsel gelişimi Bauhaus ve İsviçre Tipografik Yaklaşımı gibi modernist grafik tasarım akımlarıyla ilişkili olarak değerlendirilmiş, sade anlatım biçiminin görsel hiyerarşi üzerindeki etkileri sorgulanmıştır. Ayrıca, illüstrasyonun tipografi, renk, doku ve kompozisyon gibi temel bileşenleri üzerinden tasarım dili çözümlemesi yapılmış; bu stilin çocuk yayıncılığı, reklam, moda ve bilimsel iletişim gibi farklı alanlardaki kullanımları incelenmiştir. Flat illüstrasyonun sadece estetik bir tercih değil, aynı zamanda anlaşılır ve doğrudan bir iletişim biçimi sunduğu vurgulanmıştır. Bu çalışma, flat illüstrasyonun dijital çağda üstlendiği rolü görsel ve kuramsal bir çerçevede ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the flat illustration style, which has become increasingly prevalent in digital media and user interface design. Defined by visual simplicity, solid color use, and the absence of shading, this style has emerged as a prominent visual language in contemporary communication. The research approaches flat illustration from both historical and formal perspectives, examining its links to modernist graphic design movements such as Bauhaus and the Swiss Typographic Style. Through an analysis of core visual elements—typography, color, texture, and composition—the thesis discusses how flat illustration constructs meaning and enhances clarity. It also investigates the application of this style across various fields including advertising, children's publishing, fashion, and scientific communication. Rather than being purely aesthetic, flat illustration is shown to support direct, accessible, and purposeful communication. The study aims to provide both a visual and theoretical understanding of the role flat illustration plays in today's digital design culture.